Dnia 8 kwietnia br. w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się sympozjum pt. „Polscy sportowcy w świecie". Wśród prelegentów znalazł się Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie – Tomasz Jagodziński.

Sympozjum, połączone z promocją leksykonu Zbigniewa Andrzeja Judyckiego pt. „Polscy sportowcy w świecie", poświęcone było osiągnięciom wybranych polskich zawodników w rywalizacji międzynarodowej. Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przedstawił uczestnikom spotkania referat pt. „Władysław Kozakiewicz – skok z historią", w którym przybliżył sylwetkę słynnego tyczkarza, mistrza olimpijskiego z Moskwy. Wśród innych prelekcji na szczególną uwagę zasługiwało wystąpienie prof. dr. hab. Adama Dobrońskiego z Uniwersytetu w Białymstoku, poświęcone piłkarzom w II Korpusie Polskim gen. W. Andersa podczas II wojny światowej.

Gościem specjalnym był pierwszy Polak w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego NFL, Ryszard Szaro, który w rozmowie z dr Jolantą Załęczny z Muzeum Niepodległości opowiadał o czasach swojej sportowej kariery w USA.

Przed rozpoczęciem sympozjum współorganizująca je Fundacja Polonia Semper Fidelis przyznała medale za zasługi w działalności na rzecz światowej Polonii. Nagrodzony został m.in. Dyrekor MSiT, Tomasz Jagodziński.