Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

W dniu 22 kwietnia br. uroczyście otwarto wystawę prac Ewy Bilan-Stoch „AKTA SZTUKI". To pierwsza tego typu wystawa zorganizowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie w Galerii Olimpijskiej. Zgromadzonych gości powitał Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wśród osób zaproszonych byli m.in. skoczkowie narciarscy Reprezentacji Polski Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Krzysztof Miętus, Jan Ziobro, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOL Jacek Bierkowski, przewodbniczący Rady Muzeum prof. Wojciech Zabłocki, red. Jerzy Jakobsche z Polskiej Agencji Prasowej, artysta rzeźbiarz Edward Łagowski, Zbigniew Kulik dyrektor MSiT w Karpaczu, Andrzej Pietrasik burmistrz Płońska, Włodzimierz Brodiuk starosta ostródzki.

Na wystawie zaprezentowano projekt artystyczny „AKTA SZTUKI", składający się z czternastu fotografii aktu męskiego. W projekcie udział wzięło siedmiu wspaniałych sportowców, czołowych reprezentantów Polski w skokach narciarskich byli to Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Maciej Kot, Krzysztof Miętus, Jan Ziobro oraz Łukasz Rutkowski.

Artystka wykonała zdjęcia w dwóch stylach. Pierwsze siedem fotografii jest bardzo tajemniczych. Zaskakujące twarze, które powstały na plecach mężczyzn przy odpowiednim ułożeniu mięśni oraz gry światłem są odzwierciedleniem wysiłku włożonego w codzienny trening sportowców. Siedem kolejnych wizerunków to abstrakcyjne formy, próba nadania ruchliwemu na co dzień ciału cech monumentalnej rzeźby. Gladiatorzy zimy w roli niezwykłych modeli są dodatkowym walorem artystycznym prac.

Honorowy patronat nad wystawą objął Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego, Szef Polskiej Misji Olimpijskiej w Soczi.

Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Tomasz Jagodziński uroczyście podziękował Ewie Bilan-Stoch za oryginalną wystawę, wręczając piękny bukiet kwiatów. Z kolei Nasz dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi Kamil Stoch otrzymał pamiątkowy medal w uznaniu wyjątkowych osiągnięć dla polskiego sportu i olimpizmu podczas XXII Zimowych Igrzysk w Soczi – jeden z 60 wybitych przez Mennicę Polską z okazji 60-tego Jubileuszu Muzeum.

Wystawa będzie czynna do 15 maja 2014 r.