Komunikat

Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

     W dniach 16-18 maja miłośnicy gór i dobrego kina spotkali się w Muzeum Sportu i Turystyki na XXI Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Hasło tegorocznego Przeglądu „Od Lhotse do Korony Himalajów” nawiązywało do dwóch istotnych rocznic, związanych z tą czwartą co do wysokości górą świata, przypadających w bieżącym roku. Jest to: 25-lecie śmierci Jerzego Kukuczki na Południowej ścianie Lhotse oraz 40-lecie pierwszej polskiej wyprawy zimowej na ten ośmiotysięcznik.

     Uroczyste otwarcie XXI PFA uświetnili uczestnicy ekspedycji Lhotse 1974, którzy przedstawili program p.n. „Wspomnienie z Lhotse”. Swoimi wrażeniami dzielili się: Anna Okopińska (jedyna kobieta na tej wyprawie, która dotarła do wysokości ponad 7 tys. n.p.m.), Jerzy Surdel (filmowiec, który zrealizował m.in. film „Zima 8250”), Mirosław Wiśniewski (lekarz, fotograf – autor znakomitych zdjęć) i Bogdan Jankowski, który przygotował prezentację zdjęć z Lhotse, był animatorem i gospodarzem tej części spotkania. Uzupełnieniem wspomnień uczestników wyprawy było wystąpienie Anny Milewskiej, która w zastępstwie swojego męża Andrzeja Zawady, kierownika wyprawy, opowiadała o przygotowaniach do tego historycznego przedsięwzięcia.

     Niedziela, 18 maja była „Dniem Jerzego Kukuczki” w Muzeum. Głównym honorowym gościem i realizatorem programu była Cecylia Kukuczka, małżonka znakomitego himalaisty. Przedstawiła ona prezentację „14 ośmiotysięczników Jerzego Kukuczki” oraz film syna Wojciecha „Lhotse – Rozgrywka Pokerowa”.

     W programie XXI PFA nie zabrakło też wspomnień o Przyjaciołach Muzeum, którzy odeszli w ubiegłym roku: Arturze Hajzerze, Szymonie Wdowiaku i Michale Błaszkiewiczu.

     O Arturze Hajzerze opowiadali: Janusz Majer, jego wieloletni przyjaciel, współpracownik i towarzysz wypraw oraz Marcin Kaczkan, współuczestnik ostatniej ich ekspedycji na Gasherbrum I. Twórczość Szymona Wdowiaka, niedoścignionego mistrza sztuki filmowania, przypomnieliśmy prezentując jego filmy: „Dwa razy osiem i pół” z cyklu „Kangczendzonga” i „Jasna Góra. Annapurna.”

     Jak zawsze, obecny był temat Polskiego Himalaizmu Zimowego. Przybliżali go Anna Milewska –Zawada i Jerzy Natkański.

     Zakończenie Przeglądu uświetnił duet: Anna Czerwińska (pierwsza kobieta z Polski na Lhotse, 2001 r.) oraz Darek Załuski (realizator filmów, m.in. z tej wyprawy).. Opowiadali oni również o swojej najnowszej ekspedycji pod hasłem „Kilimandżaro 2014. Szpik na Szczyt.”

     Ważną częścią każdego Przeglądu jest tzw. blok edukacyjny, na który składają się; pokazy filmów, prezentacje, quizy. W bieżącym roku świat najwyższych gór przybliżała Anna Chmielewska z fundacji „Światło dla Himalajów”, a zaszczepić wśród młodzieży „bakcyla gór” i aktywnego spędzania czasu starał się „Paker”, inicjator akcji „Aktywny Bakcyl”.

     Przeglądowi towarzyszyła wystawa „Miej odwagę”, ukazująca dorobek Memoriału Piotra Morawskiego. W bieżącym roku przypada 5 rocznica tragicznej śmierci tego młodego, niezwykle utalentowanego polskiego himalaisty.

     Istotnym wzbogaceniem programu XXI Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz były stoiska Fundacji: Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki i Himalaizmu Polskiego im. A. Zawady. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko z książkami i filmami górskimi wydawnictwa „Annapurna”. Dopełnieniem niezwykłej atmosfery był „Obóz Górski Pakera”, na którym prezentowano sprzęt alpinistyczny i częstowano żywnością liofilizowaną. Sympatycy kuchni nepalskiej mogli korzystać z szerokiego asortymentu smakołyków przygotowanych przez Fundację „Światło dla Himalajów”.

     Miłą atmosferę, pełną niespodzianek, wprowadzało losowanie upominków przygotowanych przez LOTTO.

     Trzydniowe „Święto Gór” w Muzeum Sportu i Turystyki zostało zakończone.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jego zorganizowania, a przede wszystkim naszemu Głównemu Partnerowi - LOTTO.

Dziękujemy również:

  • sponsorom części edukacyjnej Przeglądu - firmom: HiMountain i Paker.
  • Patronom Honorowym: Polskiemu Związkowi Alpinizmu, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, Fundacji Himalaizmu Polskiego im. A. Zawady
  • Patronom medialnym: Górskiemu Magazynowi Sportowemu „Góry”, Pismu Górskiemu „Taternik”, Serwisowi Wspinaczkowemu „Wspinanie.pl”, National Geographic TRAVELER, Radiu dla Ciebie i TVP Warszawa.
  • Partnerom wspierającym: Studiu Filmowemu Everest i Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach im. Jerzego Kukuczki.

     Muzeum serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom XXI Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz i zaprasza na kolejną, jego edycję w połowie maja przyszłego roku.

Wiesława Wiśniewska