Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

         fnd

           Muzeum Sportu i Turystyki objęło patronat nad wystawą plenerową „Futbol niezwyczajnych dni – sport w okupowanej Warszawie” zorganizowaną przez Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci oraz Ośrodek Kibice Razem Warszawa, ze środków Muzeum Historii Polski.

Wystawę można oglądać od 26 lipca b.r. przed stadionem Polonii Warszawa przy ul. Konwiktorskiej 6.

Autorzy przygotowali 20 tablic, na których przedstawiają mało znany wątek z życia codziennego stolicy lat II wojny światowej. Nie bacząc na hitlerowskie zakazy grupa warszawiaków zafascynowanych futbolem, stworzyła system konspiracyjnych rozgrywek piłkarskich, w których wzięło udział kilkadziesiąt warszawskich drużyn. Jeden z uczestników, dziennikarz Mieczysław Szymkowiak wspominał po latach: „Na mecze te, choć już wówczas organizowano na ulicach łapanki, przychodziło po kilka tysięcy widzów. Działo się to bez radia, prasy, afiszów. Pantoflową pocztą dowiadywali się oni o terminie i miejscu spotkania. To był fenomen. Nie mieściło się w głowie, że pomimo realnego niebezpieczeństwa ludzie przychodzili, bo chcieli oglądać futbol”. Wystawa obejmuje lata 1939-1946.

– Chcemy ukazać życie codzienne okupowanej Warszawy przez pryzmat sportu i przedstawić aktualną wiedzę o okupacyjnym sporcie warszawskim jako jednym ze sposobów radzenia sobie z rzeczywistością wojenną – deklarują organizatorzy.

Ekspozycja na Konwiktorskiej potrwa do 2 października.