Komunikat

Muzeum Sportu i Turystyki w ramach projektu #MuzeumSportuOnline organizuje spotkania transmitowane w Internecie. W czasie transmisji na żywo, których harmonogram dostępny jest na naszej stronie internetowej, może być czasowo ograniczony dostęp do Galerii Medali Olimpijskich dla zwiedzających.

     W dniach 03-05 września 2014r. odbyło się w Lozannie XIX Generalne Zebranie Rady Dyrektorów Olimpijskiej Sieci Muzeów Sportu (OMN). Spotkanie prowadził Francis Gabet, Przewodniczący Rady OMN, Przewodniczący Wydziału Kultury i Dziedzictwa MKOL oraz Dyrektor Muzeum Olimpijskiego w Lozannie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Muzeów Sportu i Olimpizmu z całego świata, w tym nowi członkowie - z Nagano Olympic Memorial Arena w Nagano w Japonii i Muzeum Olimpijskim w Limie w Peru. Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Tomasz Jagodziński przedstawił raport z działalności Muzeum za lata 2013/2014.

      Głównym wydarzeniem 9 spotkania OMN było przemówienie Przewodniczącego MKOL Thomasa Bacha, w którym podkreślił szczególna rolę kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego poszczególnych krajów – członków MKOL. Ważną zapowiedzią było ogłoszenie ramowych zasad organizacji przyszłych Olimpijskich Konkursów Sztuki, nawiązując tym samym do dawnej, pięknej tradycji MKOL. Jest to szczególnie istotne dla Polski, której reprezentanci wielokrotnie wygrywali Olimpijskie Konkursy Sztuki.

      Ważnym sukcesem Muzeum Sportu i Turystyki było powierzenie nam misji organizacji IV Spotkania Grupy Zadaniowej ds. Kolekcji Muzealnych. Spotkanie odbędzie się w Maju 2015 w Warszawie i wezmą w nim udział wybitni specjaliści konserwatorzy, muzealnicy i archiwiści z czołowych europejskich muzeów sportu.