Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

10 września 2014 r. odbył się wernisaż niezwykłej wystawy zatytułowanej „Igrzyska za drutami".

Jest to prezentacja wyjątkowej kolekcji zbiorów Muzeum związanych z Igrzyskami Obozowymi, zorganizowanymi przez polskich jeńców w Oflagu II C Woldenberg w 1944 roku, a także z zawodami sportowymi lat olimpijskich w Stalagu XIII A Langwasser, Oflagu VII A Murnau, Oflagu II D Gross-Born. Kolekcja ta zawiera ponad 150 własnoręcznie zrobionych przez jeńców przedmiotów: dokumentów, pucharów wykonanych z aluminiowych menażek, dyplomów, afiszy etc. Wszystkie eksponaty wykonane w trudnych obozowych warunkach, pomimo upływu ponad 70 lat, zachowały się w idealnym stanie. Są jedynym tego typu zbiorem muzealnym na świecie, nawiązującym do międzynarodowych Igrzysk organizowanych podczas II. wojny światowej.

Wśród licznie zgromadzonych gości Dyrektor Tomasz Jagodziński szczególnie powitał „drugie pokolenie Woldenberczyków" – rodziny byłych więźniów obozów jenieckich. Tę grupę reprezentował Prezes Stowarzyszenia Woldenberczyków Wiesław Dembek oraz Wiceprezes Stowarzyszenia Andrzej Pazda, który przekazał dar dla Muzeum – publikację własnego autorstwa „Oflag IIC Woldenberg wczoraj i dziś".

Kolejne dary przekazali przyjaciele Arkadego Brzezickiego – uczestnika i współorganizatora igrzysk obozowych, który jest jedynym żyjącym świadkiem tamtych niezwykłych wydarzeń. Warto dodać, że Pan Arkady Brzezicki ma obecnie 106 lat. Niestety, nie mógł on być obecny na wernisażu, ale Panowie Bogdan Jasiewicz i Andrzej Arcimowicz przekazali statuetkę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, jak również medale okolicznościowe, wybite z okazji setnych urodzin Arkadego Brzezickiego. Dary te mają dla nas wyjątkową wartość, ze względu na osobę Pana Arkadego, którego żona, Maria Brzezicka-Morawińska była pierwszą dyrektorką Muzeum i dzięki niej ta niezwykła kolekcja sportowych pamiątek z igrzysk obozowych trafiła do naszych zbiorów.

Honorowy Patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, reprezentowany przez Kajetana Broniewskiego, olimpijczyka, medalistę Igrzysk w Barcelonie w 1992 r. W swoim przemówieniu przywołał on wspomnienia Arkadego Brzezickiego, dla którego największym obozowym przeżyciem był moment wznoszenia flagi olimpijskiej – moment, w którym również hitlerowski strażnik na wartowniczej wieży odstawił broń, zdjął hełm i salutował.

Naszymi gośćmi byli również Dyrektor Muzeum w Dobiegniewie Irena Zmaczyńska, Prezes Fundacji Woldenberczyków Tomasz Rogoziński. Muzeum Miasta Łodzi reprezentowała Ewa Sobczyk, a naszych sąsiadów z Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Dyrektor Grażyna Rabsztyn (także członek Rady Muzeum), Prezes Fundacji Kajetan Hądzelek, Dariusz Goździak, medalista olimpijski w pięcioboju nowoczesnym oraz Andrzej Szalewicz, były Prezes PKOl.

Licznie przybyli członkowie Rady Muzeum pod przewodnictwem prof. Wojciecha Zabłockiego. Obecni byli: Barbara Rogalska, red. Jerzy Jakobsche, Franciszek Cemka, Franciszek Midura.
      Z okazji wystawy Muzeum wydało folder, a także - we współpracy z Stowarzyszeniem Sympatyków Filatelii Maltańskiej - okolicznościowe kartki pocztowe i specjalny datownik.
Wystawa będzie otwarta do lutego 2015 roku na IV piętrze Centrum Olimpijskiego.
Zapraszamy.