Komunikat

Muzeum Sportu i Turystyki w ramach projektu #MuzeumSportuOnline organizuje spotkania transmitowane w Internecie. W czasie transmisji na żywo, których harmonogram dostępny jest na naszej stronie internetowej, może być czasowo ograniczony dostęp do Galerii Medali Olimpijskich dla zwiedzających.

      21 Października br. w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji w Płońsku odbył się wernisaż wystawyHistoria polskiej piłki nożnej na dawnej fotografii ilustrującej narodziny polskiego futbolu i rozwój tej dyscypliny w okresie międzywojennym. W uroczystości uczestniczyli Tomasz Jagodziński, dyrektor MSiT, który wraz z Burmistrzem Miasta Płońsk Andrzejem Pietrasikiem oficjalnie otworzyli ekspozycję.

      Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wystawa przedstawia zdjęcia z lat 1907 – 1938.

     Pierwszy oficjalny mecz na terenach polskich rozegrano 14 lipca 1894 r. we Lwowie. Spotkały się drużyny Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” ze Lwowa i Krakowa. Zwyciężyli gospodarze 1:0, historyczną bramkę zdobył Włodzimierz Chomicki.

      Kolebką polskiej piłki nożnej stał się Lwów. To w tym mieście powstały pierwsze drużyny: Lwowski Klub Sportowy „Czarni” Lwów - 1903 r. i Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” Lwów - 1904 r. W „Pogoni” Lwów zaczynali swoją przygodę ze sportem i piłką nożną sławni bracia Kucharowie: Tadeusz, Karol i Wacław. Ten ostatni reprezentował barwy Polski w okresie międzywojennym w latach 1921 – 1928 r. Do grona najstarszych klubów piłkarskich w Polsce należą także drużyny z Krakowa: Klub Sportowy „Cracovia” Kraków i Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków założone w 1906 roku. Na wystawie „Historia polskiej piłki nożnej na dawnej fotografii” można zobaczyć między innymi zdjęcia tych klubów z różnych lat ich działalności w tym najstarsze zdjęcie drużyny piłkarskiej z zasobów Muzeum - „Pogoni” Lwów z 1907 r.

      Do 1918 roku na terenach Polski powstało jeszcze wiele zespołów piłkarskich między innymi Łódzki Klub Sportowy w 1908 roku czy prezentowane na wystawie „Polonia” Warszawa w 1911 roku oraz Warta Poznań w 1912 roku.

     Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaczął się bardzo szybki rozwój piłki nożnej. Już w 1919 roku powstał Polski Związek Piłki Nożnej, a dwa lata później nasza reprezentacja rozegrała swój pierwszy mecz międzypaństwowy z Węgrami przegrywając w Budapeszcie 0:1. Na wystawie prezentowane są również zdjęcia kadry narodowej z różnych lat okresu międzywojennego w tym z naszego debiutu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku.

     Wśród wielu interesujących fotografii znalazły się również ukazujące kluby piłkarskie z Warszawy: Klub Sportowy „Polonia”, Klub Sportowy „Korona”, Wojskowy Klub Sportowy „Legia” czy Klub Sportowy „Warszawianka”.

      Ciekawostką wystawy jest to, że można obejrzeć unikalne zdjęcia drużyn piłkarskich mniej znanych szerszej publiczności takich jak: Klub Sportowy „Ostrovia” Ostrów Wielkopolski, Klub Sportowy „Diana” Katowice, Klub Sportowy „Gedania” Gdańsk i wiele innych.

      Oprócz zdjęć statycznych udało się zaprezentować wiele fotografii wykonanych podczas meczów. Wszystkie są bardzo interesującym źródłem poznania historii klubów piłkarskich, początków polskiej piłki nożnej i rozkwitu tej dyscypliny w okresie międzywojennym.