W październiku 2014 roku TG „Sokół” w Raciborzu obchodziło stulecie powstania. Z tej okazji zaplanowano dwudniowe (17-18.10.) uroczystości, a wśród nich otwarcie wystawy „Nad nami dawnych bojów znak, w szkarłatnym polu srebrny ptak”, prezentującej historyczne sztandary sokole. Wystawę, eksponowaną na Zamku Piastowskim w Raciborzu, przygotowało Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i Zamek Piastowski przy współpracy TG „Sokół” w Raciborzu.

Na wystawie zaprezentowano 15 sztandarów powstałych przed 1939 rokiem, w tym 11 obiektów z kolekcji własnej MSiT oraz sztandary pochodzące ze zbiorów Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi (2), Muzeum Niepodległości w Warszawie (1) i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (1). Prezentacje sokolich weksyliów uzupełniły mundury sokole, a także żetony, odznaki i medale.

Z okazji wystawy, która jest pierwszą monograficzną prezentacją sztandarów TG „Sokół”, ukazało się wydanie specjalne „Przeglądu Sokolego” (nr 28), w całości poświęcone problematyce sztandarów, a Zamek Piastowski wydał folder do wystawy.

Otwarcie wystawy w dniu 18 października miało miejsce po Mszy św. w kościele pw. WNMP i okazałym pochodzie zaproszonych gości ze sztandarami (32) przez miasto. Na dziedzińcu zamkowym odbył się przegląd pocztów sztandarowych i występy gimnastyczno-muzyczne młodzieży raciborskiej.

Wystawę otworzył Tomasz Jagodziński, dyrektor MSiT w Warszawie, dziękując wszystkim organizatorom, a szczególnie realizatorom wystawy.

Ponieważ z TG Sokół w Raciborzu łączą Muzeum SiT w Warszawie długoletnie więzy współpracy i przyjaźni, dyrektor Muzeum wręczył – razem z życzeniami następnych owocnych lat działalności –druhowi prezesowi Wojciechowi Nazarko, naczelnemu organizatorowi obchodów jubileuszowych, pamiątkowy medal 60-lecia Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali także: druh prezes Konrad Firlej, prezydent miasta Mirosław Lenk, prezes Fundacji CEOl Kajetan Hądzelek oraz gość honorowy uroczystości Nikolaus Prinz von Ratibor, wnuk księcia raciborskiego Ernesta Hohenlohe, olimpijczyka z 1912 roku.

Wystawę można oglądać do końca roku.