Komunikat

Informujemy, że w dniach 30.03 - 01.04 Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

      W dniu 17 listopada 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie z naszymi DARCZYŃCAMI. Tym razem zostały zaproszone osoby, które w latach 2013–2014 ofiarowały do kolekcji Muzeum łącznie 2401 bardzo różnorodnych obiektów. Pochodzą one z rąk 169 osób prywatnych i 81 instytucji. Na zaproszenie Muzeum odpowiedziało kilkadziesiąt osób.    

       Zbiory każdego muzeum powstają w podobny sposób. Dokonuje się zakupów (antykwariaty, aukcje, osoby prywatne) oraz otrzymuje różne obiekty w formie darów od osób prywatnych, a także w formie przekazów od instytucji.

      Muzeum Sportu i Turystyki szacuje, że obiekty pochodzące z darów stanowią ponad 80% wszystkich zbiorów placówki. Dlatego kontakty ze swoimi Darczyńcami Muzeum traktowało zawsze priorytetowo.

      Od blisko dwudziestu lat Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie organizuje spotkania z DARCZYŃCAMI. Od czasów przeprowadzki do Centrum Olimpijskiego odbywają się one co 2 lub 3 lata. Osobom lub instytucjom, które przekazały do zbiorów najciekawsze lub najcenniejsze dary, Muzeum przyznaje tytuł: Honorowy Darczyńca Roku.

      Obok laureatów, licznych DARCZYŃCÓW, członków Rady Muzeum, pracowników PKOl i MSiT oraz przedstawicieli mediów dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński przywitał dwóch wyjątkowych gości – pana Leszka Rylskiego, który niebawem ukończy 95 lat i jest jedynym w historii Polakiem, członkiem Komisji Wykonawczej UEFA oraz pana Ryszarda Szaro, pierwszego Polaka w lidze NFL.

      Laureatom obecnej edycji honorowe wyróżnienia w postaci dyplomów wręczali - przewodniczący Rady Muzeum profesor dr hab. Wojciech Zabłocki oraz dyrektor MSiT Tomasz Jagodziński.

      Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie nadało honorowe tytuły Darczyńcom Roku następującym osobom i instytucjom:

DARCZYŃCA ROKU 2013
Tersilia Castiglioni, Elżbieta Maleszewska – Orlowski, Halina Musielak,
Polska Grupa Energetyczna S.A., Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, Redakcja „Przeglądu Sportowego"

DARCZYŃCA ROKU 2014
Kajetan Hądzelek
Polski Komitet Olimpijski, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
     

      Gościem specjalnym spotkania była pani Tersilia Castiglioni z Francji, która jest pierwszą laureatką wyróżnienia Darczyńca Roku przybyłą z zagranicy. Podczas uroczystości nasz honorowy gość przekazał do zbiorów trzy szkice wykonane ręką Luigi Castiglioniego oraz kolejny plakat sportowy jego autorstwa. Tak więc kolekcja plakatów tego wybitnego artysty znajdująca się w naszych zbiorach powiększyła się do 101 tytułów.

      Niektórzy z zaproszonych gości również przynieśli z sobą kolejne dary dla Muzeum. Profesor Ryszard Żukowski przekazał kilka medali i odznaczeń swojej żony, zmarłej w 2013 roku, profesor Zofii Żukowskiej, członka Rady Muzeum, wielokrotnego darczyńcy Muzeum .

      Po raz kolejny zasoby Biblioteki MSiT wzbogacił bibliotekarz Klasztoru Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa o. dr Roman Soczewka, który tym razem przekazał kilka numerów „Olympia Zeitung", oficjalnego organu Igrzysk XI Olimpiady w Berlinie (1936) oraz numery czasopism turystycznych „Jedziemy" i „Wiadomości turystyczne" z lat 1938 i 1939.

      Pan Władysław Reizner, dyrektor Stołecznego Uniwersytetu Powszechnego, a zarazem autor projektu międzynarodowego olimpijskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży przekazał kilka wyróżnionych prac, które były nagrodzone w konkursach przed Igrzyskami w Pekinie i Londynie.

      Kilkoro uczestników spotkania, a także osoby z różnych powodów nieobecne, deklarowali przekazanie różnych artefaktów w terminie późniejszym.
Wszyscy goście otrzymali wydanie specjalne „Wiadomości Muzealnych" w całości poświęcone DARCZYŃCOM z lat 2013–2014 oraz kalendarz na rok 2015 z reprodukcjami plakatów Luigi Castiglioniego, które trafiły do naszych zbiorów w roku ubiegłym.

     W części nieoficjalnej goście spotkania zwiedzili czasową wystawę „Igrzyska za drutami", a następnie przy kawie i ciastkach kontynuowali rozmowy o historii sportu, misji Muzeum oraz o swoich odczuciach związanych z przekazywaniem osobistych pamiątek.