W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie dniu 03 marca br. odbył się wernisaż wystawy Igora Strojeckiego pod tytułem „XIX – wieczna Azja Środkowa okiem fotografa, badacza i podróżnika Leona Barszczewskiego” pod patronatem Ambasady Uzbekistanu. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Ikrom Nazarov Charge d’Affaires Republiki Uzbekistanu w Polsce, Tomasz Jagodziński Dyrektor MSiT oraz Jerzy Wenderlich Wicemarszałek Sejmu RP. Wśród zaproszonych gości byli: Cezary Karpiński Dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, prof. Wojciech Zabłocki Przewodniczący Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, prof. Kajetan Hądzelek Prezes Fundacji Centrum Edukacji Olimpijskiej oraz przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wystawa prezentuje unikatowe fotografie dokumentujące fascynacje autora przyrodą oraz życiem codziennym, kulturą i obyczajami mieszkańców dziewiętnastowiecznego Uzbekistanu i Turkmenistanu. Fotografie opowiadają historię zwykłych ludzi i miejsc uchwyconych okiem miłośnika peregrynacji. Dzięki zdjęciom Leona Barszczewskiego zwiedzający wystawę mogą przenieść się na chwilę w te wciąż egzotyczne dla nas miejsca. Wystawę uzupełniają zdjęcia współczesnego Uzbekistanu prezentowane przez Ambasadę Republiki Uzbekistanu w Polsce. Wystawa jest też okazją do zobaczenia oryginalnych tkanin, tradycyjnych nakryć głowy i ceramiki z Uzbekistanu.

            Wystawa będzie czynna od 4 marca do 29 marca 2015 r.

 

 

Leon Barszczewski (1849-1910) - fotograf, podróżnik i badacz krajów Azji Środkowej, urodzony 20 lutego 1849 r. w Warszawie. Dzieciństwo spędził w polskiej rodzinie o tradycjach patriotycznych na Ukrainie. Jako chłopiec został wcielony do szkoły kadetów w Kijowie, w konsekwencji swoje zawodowe życie związał ze służbą wojskową w carskiej Rosji. W latach 1876-1897 uczestniczył w licznych wyprawach na tereny Wschodniego Turkistanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Dotarł także do Mazar-i Szarif w Afganistanie. Podczas swych podróży opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza z Chinami i Afganistanem. Był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie - starożytnej Samarkandzie. Zorganizował i uczestniczył w ponad dwudziestu wyprawach, nierzadko docierając do miejsc wcześniej nieznanych Europejczykom, które utrwalił na kliszach fotograficznych. Fotografii, która stała się jego wielką pasją uczył Barszczewskiego malarz - akwarelista Mikołaj Osipow wpajając mu, iż „trzeba umieć patrzeć i odtwarzać tylko rzeczy istotnie piękne lub na utrwalenie zasługujące”. Na fotografiach zachował krajobrazy, architekturę oraz sceny z życia codziennego mieszkańców odwiedzanych rejonów. Jako człowiek uprzejmy i szlachetny wobec tubylców, zdobywał sobie ich szacunek, przyjaźń i zaufanie. Zapisywał ich legendy, podania i wierzenia, a obiektyw aparatu kierował na twarze i barwne stroje napotykanych ludzi. W kadrze zatrzymał wiele portretów mężczyzn, scen rodzajowych, a wprost unikalne są jego zdjęcia ukazujące tamtejsze kobiety. Leona Barszczewskiego można uznać za prekursora fotografii reportażowej. Kolekcja zdjęć Leona Barszczewskiego jest jedyną tego typu w Polsce dokumentacją fotograficzną krajów Azji Środkowej końca XIX wieku pozostawioną przez polskiego podróżnika. Większość terenów, po których podróżował Leon Barszczewski znajduje się obecnie w granicach Republiki Uzbekistanu.