Tylko dwa tygodnie dzielą nas od finałowego spotkania Ligi Europy UEFA na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wcześniej jednak, bo już w najbliższą sobotę (16 maja), podczas Nocy Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki będzie można zobaczyć trofeum, o które powalczą piłkarze.

       Puchar dla zwycięzcy Ligi Europy jest najcięższym ze wszystkich trofeów UEFA i jedynym, który nie posiada charakterystycznych „uszu”. Wykonany z marmuru i srebra, waży 15 kg i mierzy 65 cm. Świętując wygraną, piłkarze często wypełniają go szampanem, którego puchar może pomieścić... blisko 25 litrów.

       Jedno z czterech najważniejszych trofeów Europejskiej Unii Związków Piłkarskich powstało w 1972 roku, kiedy zaczęła się historia rozgrywek o Puchar UEFA (poprzednika obecnej Ligi Europy). Zostało zaprojektowane i wykonane przez słynną mediolańską pracownię GDE Bertoni, która stworzyła także m.in. Puchar Świata FIFA.

       W uroczystości odsłonięcia trofeum weźmie udział Radosław Majdan, wielokrotny reprezentant Polski i uczestnik Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

       Puchar Ligi Europy będzie można oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie podczas sobotniej Nocy Muzeów – uroczyste odsłonięcie będzie miało miejsce o godz. 19:00 - a także w niedzielę w godzinach otwarcia ekspozycji stałej (10:00 – 17:00). 

 

Wstęp wolny !!!

Fot. R. Motyl/UM Warszawa