Wystawa „W kadrze Marka”
W 20-tą rocznicę tragicznej śmierci Marka Wielgusa 7 lutego br. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie wspólnie z firmą MAWI zorganizowało wystawę „W kadrze Marka”.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyło liczne grono rodziny, przyjaciół i współpracowników Marka Wielgusa. Gospodarzem niedzielnego wernisażu był Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, który przywitał przybyłych gości wśród których byli Małgorzata Wielgus, żona Marka Wielgusa i Jerzy Małocha, współorganizator wystawy. W czasie wernisażu autora zdjęć wspominali m.in. Andrzej Person, Senator VI i VII kadencji RP; Stefan Majewski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej; Dariusz Szpakowski, dziennikarz sportowy.

Na ekspozycji zaprezentowano ponad 50 unikatowych zdjęć z czterech Mundiali autorstwa Marka Wielgusa. Na fotografiach kibice zobaczą najwybitniejszych polskich zawodników i trenerów m.in. Zbigniewa Bońka, Antoniego Piechniczka. Na zdjęciach z Mistrzostw Świata z 1994 r., można dostrzec gwiazdy światowego futbolu - Ronaldo, Romario czy Roberto Baggio.

Marek Wielgus w latach 1982-1990 był współpracownikiem tygodnika „Sportowiec”, a następnie wydawcą pisma sportowego „Mecz”. Jego największą pasją była fotografia sportowa, którą uprawiał przez wiele lat. Jako fotoreporter uczestniczył w czterech mistrzostwach świata w piłce nożnej. Plonem jego pobytu na turnieju w Hiszpanii była wystawa fotograficzna „Mundial bez akredytacji” eksponowana w ponad trzydziestu krajach. Wreszcie od roku 1995 był wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego tragiczna śmierć w wyniku katastrofy samolotu w dniu 7 lutego 1996 r. u wybrzeży Dominikany była dramatem nie tylko dla Jego najbliższej rodziny. W naszej pamięci pozostanie przede wszystkim jako współzałożyciel pierwszych uczniowskich klubów sportowych specjalizujących się w piłce nożnej.