Podsumowanie XXIII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz
W dniach 6 – 8 maja w Muzeum Sportu i Turystyki odbywał się XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Program festiwalu oraz jego oprawa były bogate i zgromadziły wielu miłośników gór, fanów wspinaczki wysokogórskiej oraz miłośników dobrego kina. W sumie zostało zaprezentowanych 13 filmów, odbyło się 10 spotkań z gwiazdami polskiego alpinizmu i dwa - z twórcami filmów.

Zasadniczym punktem programu tegorocznego Przeglądu był premierowy pokaz dokumentu filmowego „Z Wandą w Komarnie”, którego główną postacią jest patronka naszego festiwalu.

Film został zrealizowany w czerwcu 1991 roku, kiedy Wanda Rutkiewicz /prawdopodobnie po raz ostatni/ przebywała w Karkonoszach. Twórcami tego niezwykłego dokumentu są: Zbigniew Dygdałowicz /dziennikarz, kronikarz, dokumentalista filmowy/ oraz Marian Sajnog /dziennikarz, alpinista, ratownik górski/. Aż trudno uwierzyć, że prawie ćwierć wieku dokument ten przeleżał i nie był prezentowany szerszej publiczności. W bieżącym roku rozpoczął on XXIII Przegląd Filmów Alpinistycznych, ale ciekawych, wartościowych filmów oraz spotkań z ich twórcami i alpinistami, którzy są bohaterami wydarzeń na K2, było znacznie więcej.

Wieczór sobotni /7 maja/ wypełnił pokaz wielokrotnie nagrodzonego filmu „K2. Dotknąć nieba” /2015 r./, w reżyserii Elizy Kubarskiej, a następnie spotkanie z dwojgiem ciekawych osobistości świata gór i kultury: alpinistą i filmowcem – Davidem Kaszlikowskim oraz alpinistą i dziennikarzem – Aleksandrem Lwowem. Film został entuzjastycznie przyjęty. W czasie, gdy jego projekcja odbywała się w naszym Muzeum – Eliza Kubarska we Włoszech odbierała kolejną nagrodę za ten reportaż filmowy.

Z równym zainteresowaniem i aplauzem został przyjęty dokument fabularyzowany „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego /2014 r./ , który również zebrał wiele nagród. Spotkanie z autorem filmu dostarczyło widzom wielu wrażeń. Ciekawostką jest, że materiały do obu w.w. filmów były zbierane m.in. w naszym Muzeum.

Spotkania z alpinistami są zawsze oczekiwanymi wydarzeniami na każdym Przeglądzie. W tym roku swoją obecnością zaszczycił nas Przemysław Piasecki – zdobywca K2 w 1986 roku, który opowiedział o pierwszym przejściu Magic Line. Uzupełnieniem tematu była prelekcja Janusza Majera /niedziela, godz. 16,00/, kierownika tej zwycięskiej wyprawy sprzed 30 lat.

O swoich zmaganiach z K2, również zimą, opowiadali: Aleksander Lwow /7 maja, o godz. 16,00/ oraz Leszek Cichy /8 maja, o godz. 14,00/. Pokaz filmów „200 metrów do nieba” Eugeniusza Chrobaka oraz „ Pokonać górę” Grzegorza Zglińskiego przybliżyły nam, pełną dramatyzmu, atmosferę pierwszej polskiej wyprawy na K2, której jednym z uczestników był Leszek Cichy, a której 40. rocznica przypada w tym roku.

Istotnym uzupełnieniem historii wypraw Polaków na K2 były projekcje 8 maja: filmów Dariusza Załuskiego „Wszystko prawie o wyprawie” /z udziałem Anny Czerwińskiej /oraz „Dwoje na K2”/ zrealizowanego podczas wejścia autora filmu na drugi szczyt Ziemi /2011/, a także film Krzysztofa Langa i Wandy Rutkiewicz „K2” /1987 r./.

Do klasyki kina górskiego należą filmy, które zostały zaprezentowane 7 maja: związane z ratownictwem górskim: „O każdej porze” , reż. Andrzeja Kostenko, według scenariusza Michała Jagiełły /zm. w ub. roku/ oraz „Na jednej linie”, w reż. Zofii Haloty o Wawrzyńcu Żuławskim /w setną rocznicę jego urodzin/, postaci niezwykle zasłużonej dla taternictwa, ratownictwa górskiego, w dziedzinie muzyki i kultury.

Alpiniści z Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego: Agnieszka Tyszkiewicz i Marcin Wernik odstąpili od tematu wiodącego i opowiedzieli o swoich ubiegłorocznych wyprawach do doliny Lachit w Karakorum oaz na Cerro Torre w Patagonii.

Na zakończenie Przeglądu w dniu 8 maja, o godz. 18,00 Jan Faściszewski zaprosił nas nad Bajkał.

W niedzielę, 8 maja Przegląd nasz zaszczycił swoją obecnością hrabia Alexander Potocki, wielki miłośnik gór, który w krótkim wystąpieniu zaprosił uczestników festiwalu na spotkanie „ludzi gór”, które odbędzie się w lipcu, na terenie jego posiadłości w Gałkowie. Był to bardzo sympatyczny i niespodziewany akcent. Drugim, miłym gościem w niedzielę był Krzysztof Skrocki, prezes firmy PAKER, 16-letni sponsor PFA, który został poproszony o losowanie nagród dla gości i... wyciągnął swój własny los; otrzymał upominek od Muzeum.

W czasie tegorocznego Przeglądu staraliśmy się przybliżyć naszym gościom Nepal. Służyła temu m.in. wystawa fotograficzna Jacka Rępalskiego „Różne oblicza Nepalu – kadry z podróży” oraz potrawy kuchni nepalskiej, na które zapraszała Fundacja „Światło dla Himalajów”.

Jak zawsze można było nabyć książki oraz filmy wydawnictwa „Annapurna”, a także książki i planszowe gry himalajskie wydawnictwa „Na Szczyt”. Stoiska Fundacji im. Jerzego Kukuczki oraz „Światło dla Himalajów” oferowały pamiątki i herbatę himalajską , a firma „Yeti” ubierała uczestników festiwalu w ciepłą odzież. Każdy blok filmowy poprzedzało losowanie drobnych upominków, wśród których najcenniejsza była oryginalna kartka z K2 z 1982 roku, pochodząca z domu Wandy Rutkiewicz.

Jak zawsze gościliśmy też młodzież szkolną, dla której przygotowaliśmy specjalny program edukacyjny, połączony z quizami, nagrodami i innymi atrakcjami. Gośćmi tej części festiwalu była młodzież ze szkół warszawskich: ZS nr 2 im. Wandy Rutkiewicz, SP nr 53 im. gen. Mariusza Zaruskiego, SP nr 65 im. Władysława Orkana, Katolicka Szkoła Podstawowa i Szczep im. Jana Paderewskiego ZHP z Pruszkowa.

Głównym Partnerem XXIII Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz był Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, któremu Muzeum składa serdeczne podziękowanie.

Równie gorąco Muzeum Sportu i Turystyki dziękuje:

Patronom honorowym: Polskiemu Związkowi Alpinizmu, Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego

Sponsorom: Paker Sp. z.o.o, Yeti, Sp. z o.o.

Partnerom: Sudeckiemu Klubowi Wysokogórskiemu w Jeleniej Górze, Wajda Studio, Studio Filmowe Everest, wydawnictwom: „Annapurna” i „Na szczyt”.

Patronom medialnym: „Ratownictwo górskie”, „Góry”, „Wspinanie .pl”, „Taternik”, TVP 3 Warszawa, TVP Info, Polskie Radio „Czwórka” i Sporteuro.

Dziękujemy również naszej wspaniałej i niezawodnej publiczności, która stwarzyła niezwykły, jedyny w swoim rodzaju, klimat prawdziwego „Święta Gór” w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wiesława Wiśniewska