Plakat piłkarski w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
Od początku swojego istnienia Muzeum Sportu i Turystyki (1952) konsekwentnie powiększa zbiory plakatów oraz afiszy sportowych i turystycznych, które liczą już niemal siedem tysięcy sztuk. To największa tego typu kolekcja w Polsce. Znacząca liczba plakatów i afiszy związana jest z najpopularniejszą dyscypliną sportu, zarówno w Polsce, jak i na świecie – czyli piłką nożną.

Na wystawie, przygotowanej z okazji XV Mistrzostw Europy we Francji, zaprezentowane zostało kilkadziesiąt plakatów. Wśród nich znajdują się prace wybitnych artystów polskich, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Waldemara Świerzego, Macieja Urbańca, Edwarda Lutczyna oraz zagranicznych – Luigiego Castiglioniego czy Sylvie Decugis.

Plakaty prezentują nie tylko kunszt i talent ich twórców. Wielorakość ujęć, pomysłów i technik ukazuje, jak różnorodne skojarzenia i inspiracje budziła i budzi piłka nożna w ludzkiej wyobraźni. Natomiast duża rozpiętość rangi zawodów i wydarzeń, którym poświęcone są prace, uwypukla społeczne znaczenie i ogrom zainteresowania tą dyscypliną sportu na całym świecie na przestrzeni wielu dekad.

Są to bowiem plakaty z największych imprez, czyli mistrzostw świata i mistrzostw Europy, zawodów nieco niższej rangi, takich jak międzynarodowe mecze eliminacyjne i towarzyskie, wydane z okazji jubileuszów klubowych czy spotkań ligowych, a także poświęcone futbolowi młodzieżowemu. Prace pochodzą z okresu od połowy lat 50. XX wieku, aż po drugą dekadę wieku XXI.

Wystawa, prezentowana w dniach jednej z największych piłkarskich imprez, wpisuje się w obecną w wielu światowych muzeach kultury fizycznej ideę ukazywania i podkreślania silnych związków od zawsze łączących sport i sztukę.

Wystawę można zwiedzać do 10 lipca w Galerii Południowej na parterze Centrum Olimpijskiego.