Wystawa Rywale na boisku przyjaciele na co dzień

Rok 2016 Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier ogłosiły Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej dla uczczenia 60. rocznicy wydarzeń w Poznaniu i Budapeszcie w 1956 roku.

W maju 2016 roku zainaugurowano w Polsce również Rok Kultury Węgierskiej, który potrwa... do końca 2017. W bogatym programie imprez węgiersko-polskich znajdują się również wydarzenia o tematyce sportowej.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie od lat utrzymuje przyjazne kontakty z Węgierskim Muzeum Olimpijskim i Sportu w Budapeszcie. Obydwa muzea – we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie – przygotowały wystawę „Rywale na boisku – Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko-węgierskie”, która będzie prezentowana w warszawskim Muzeum od 2 września do 23 października 2016 roku.

Główne motywy wystawy to piłka nożna i szermierka, ponieważ właśnie w tych dwóch dyscyplinach mamy z Węgrami najwięcej wspólnych wspomnień.

Bratankowie i sportowi rywale

W piątek, 2 września, w Muzeum Sportu Turystyki odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pt. "Rywale na boisku. Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko - węgierskie".

Wszystkich gości powitał Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i poprosił o zabranie głosu Panią dr Tünde Szabó - sekretarza stanu d/s Sportu w Węgierskim Ministerstwie Zasobów Ludzkich, która przywołała w swoim wystąpieniu najbardziej pamiętne chwile w relacjach obu narodów, nie tylko w tych sportowych ale również w politycznych i społecznych. Następnie głos zabrali przybyli specjalnie na tę uroczystość z Budapesztu członkowie delegacji: dr Zsigmond Nagy, dyrektor ds. Międzynarodowych Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego, dr Lajos Szabó, dyrektor Węgierskiego Muzeum Olimpijskiego i Sportu w Budapeszcie, dr Jenő Kamuti, przewodniczący Międzynarodowej Komisji Fair Play. Ze strony węgierskiej byli również: dr János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Tamás Viczián, chargé d'Affaires Ambasady Węgier w Warszawie oraz Zsombor Zeöld, attaché ds. Prasy i Kultury.

Patronów honorowych reprezentowali: Urszula Włodarczyk, dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki RP oraz Andrzej Żuk, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Jak zawsze z radością powitaliśmy Irenę Szewińską, legendę polskiej lekkoatletyki, rekordzistkę zdobytych dla Polski medali olimpijskich (7) oraz profesora Wojciecha Zabłockiego, czterokrotnego szermierczego Mistrza Świata, przewodniczącego Rady Muzeum, który uświetnił wieczór swoją prelekcją.

Po obejrzeniu filmu dokumentującego występ węgierskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro przyszedł czas na uroczyste przecięcie wstęgi i premierowe zwiedzanie wystawy.

Nasi goście zobaczyli m.in. wiele interesujących, historycznych zdjęć, oryginalne buty Ferenca Puskása, legendy nie tylko węgierskiej ale i światowej piłki, szablę i maskę szermierczą Rudolfa Karpatiego, dwukrotnego złotego medalisty olimpijskiego, który jednak przegrał finałową walkę Mistrzostw Świata w Budapeszcie w 1959 roku z Jerzym Pawłowskim. Z tym ostatnim związanych jest wiele ciekawych eksponatów, wypożyczonych na potrzeby wystawy dzięki uprzejmości jego rodziny, która była obecna na wernisażu.

Ekspozycję można zwiedzać do 23 października oraz od 2 do 15 listopada tego roku, następnie wystawa będzie prezentowana także w innych miastach w Polsce.

logo