Wystawa Sportowcy w Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia 2016 roku minęły 72 lata od wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17.00 Warszawa jak co roku wstrzymała oddech. Od kilku dni w stolicy odbywały się uroczystości ku czci poległych i walczących o Polskę w 1944 roku - wczoraj miały miejsce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego oraz na Powązkach, przed pomnikiem Gloria Victis.

Nasze Muzeum, dzięki współpracy z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego, może zaprezentować nową wystawę czasową pt. „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”. To mniej znany, a wart odnotowania aspekt Powstania. Wzięło w nim udział około 600 warszawskich sportowców, w tym 27 olimpijczyków.

W latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku reprezentowali Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, mistrzostwach świata czy Europy. Kiedy wybuchła wojna – nie wahali się walczyć z bronią w ręku za swój kraj, a nawet oddać za niego życie.

Najbardziej znana postać to rotmistrz Henryk Leliwa-Roycewicz, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie z 1936 roku, żołnierz Kampanii Wrześniowej, w Powstaniu zdobywca budynku PAST-y jako dowódca batalionu „Kiliński”, dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Takich jak on było więcej, warto o nich poczytać, zobaczyć ich na zdjęciach.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzenia wystawy „Sportowcy w Powstaniu Warszawskim” w Galerii Północnej na parterze Centrum Olimpijskiego. Będzie ona eksponowana do 28 sierpnia tego roku.