Gala Olimpijska
Tradycyjnie Gala rozpoczęła się na ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie polscy medaliści olimpijscy odsłonili pamiątkowe plakiety umieszczone na Ścianie Chwały Polskiego Sportu i Olimpizmu. W uroczystości uczestniczyli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, multimedalistka olimpijska Irena Szewińska, Przewodniczący Rady Muzeum prof. Wojciech Zabłocki.

W Rio de Janeiro na najwyższym stopniu podium stanęły młociarka Anita Włodarczyk, w imieniu której pamiątkową plakietę odsłonił ojciec Andrzej Włodarczyk, oraz wioślarska dwójka podwójna Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

Srebrne krążki trafiły do kajakarki Marty Walczykiewicz, kolarki górskiej Mai Włoszczowskiej i dyskobola Piotra Małachowskiego.

Brązowe medale wywalczyli: zapaśniczka Monika Michalak, pięcioboistka Oktawia Nowacka, kolarz Rafał Majka, młociarz Wojciech Nowicki, a także kajakowa dwójka Karolina Naja i Beata Mikołajczyk oraz wioślarska czwórka podwójna Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald i Joanna Leszczyńska.

Na zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia w Muzeum Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki w towarzystwie Sekretarza Generalnego Adama Krzesińskiego przekazał na ręce dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki Tomasza Jagodzińskiego pochodnię olimpijską z XXXI Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, a także kolekcję strojów olimpijskich.

Następnie złote medalistki w wioślarstwie wraz Szefową Misji Olimpijskiej Marzenną Koszewską odsłoniły pamiątkową tablicę upamiętniającą start polskiej reprezentacji w Rio de Janeiro.

W czasie Gali Olimpijskiej PKOl, dzięki sponsorom, wręczył medalistom nagrody finansowe. A te w sumie wyniosły 915 tys. zł. Złoci otrzymali po 120 tys., za srebro premia wyniosła 80, a za brąz 50 tys. W konkurencjach, w których występował więcej niż jeden zawodnik (np. w wioślarstwie, kajakarstwie, czy w drużynowych zmaganiach w kolarstwie torowym), każdy startujący otrzyma 75 procent kwoty należnej za sukces indywidualny. Nagrody są dokładnie takiej samej wysokości, co cztery lata temu w Londynie.

To były igrzyska sukcesu - tak start Polskiej reprezentacji olimpijskiej w Rio de Janeiro ocenił Prezydent Andrzej Duda.