XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych
W dniach 12 - 14 maja 2017 roku w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbywał się XXIV Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

Tegoroczny Przegląd przebiegał w 25 rocznicę zaginięcia  patronki festiwalu. Wanda Rutkiewicz była pierwszą europejską zdobywczynią Mount Everestu oraz pierwszą kobietą na świecie która stanęła na szczycie K2. Jej śmierć była niepowetowaną stratą nie tylko dla polskiego ale i światowego himalaizmu. Obchodzimy w tym roku również 30. rocznicę zdobycia Korony Himalajów – największego trofeum w świecie wspinaczy – przez Jerzego Kukuczkę. Dlatego też hasło tegorocznego Przeglądu brzmiało „Wanda, Jurek i góry….”.

Pierwszymi gośćmi festiwalu byli uczniowie  warszawskich szkół, które za patronów mają „ludzi gór”, m.in.: Zespołu Szkół im. W. Rutkiewicz, Szkoły  Podstawowej im. gen. M. Zaruskiego oraz drużyny ZHP im. W. Rutkiewicz w Pruszkowie. Młodzież uczestniczyła w projekcji filmów, prelekcjach,  mogła też sprawdzić swoją wiedzę z dziedziny alpinizmu, biorąc udział w quizach. Najlepsi zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez sponsorów Przeglądu.  Postaci tytułowych bohaterów Przeglądu przybliżali: Anna Czerwińska –Rydel, pisarka i Paweł Nerkowski z wydawnictwa „Na szczyt”.

 W godzinach popołudniowych odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia XXIV PFA, której przewodniczył Tomasz Jagodziński - Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wzięło w niej udział wielu znakomitych gości, m.in.: Panie: Patrycja Konopka i Sylwia  Grochowska, reprezentujące  Totalizator Sportowy, właściciela marki LOTTO – głównego partnera 24. edycji  PFA,  Marek Wierzbowski – Sekretarz Generalny Polskiego Związku Alpinizmu, Jerzy Natkański – Dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki oraz Fundacji im. A. Zawady,    prof. Wojciech Zabłocki, przewodniczący Rady Muzeum  oraz  Aleksander Kwiatkowski ze Szwecji. Gościem specjalnym  tegorocznego festiwalu był Lutz Maurer, współpracownik telewizji austriackiej ORF, realizator filmów i programów o tematyce górskiej. W czasie uroczystego otwarcia przekazał on do zbiorów Muzeum trzy filmy, których jest współautorem.  

Głównymi punktami programu otwarcia XXIV PFA była projekcja filmu „Wasza wysokość”,  w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej /inspirowanego biografią Wandy/ oraz wernisaż wystawy „Wanda Rutkiewicz. Fotografie”, opracowanej przez Jana Bortkiewicza -  znakomitego fotografika, mającego na swoim koncie ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.  Uroczystego otwarcia wystawy, tj. przecięcia wstęgi dokonali :  Tomasz Jagodziński, Lutz Maurer oraz  Jan Bortkiewicz. Komisarzem wystawy z ramienia Muzeum jest Artur Kolęda.

Film „Wasza wysokość” został nagrodzony oklaskami. Był on długo jeszcze dyskutowany po zakończeniu projekcji. W ciągu następnych dwóch dni goście Przeglądu  obejrzeli jeszcze 12 filmów dokumentalnych, uczestniczyli w prelekcjach i spotkaniach z gwiazdami polskiego i światowego alpinizmu.

Jedną z tych gwiazd był Lutz Maurer, przybyły na nasz Przegląd specjalnie z Austrii. Jest on  współautorem cyklu filmów dokumentalnych, zrealizowanych dla telewizji austriackiej pt. „Land der Berge” ( co w tłumaczeniu znaczy „Kraina gór” i stanowi pierwsze słowa austriackiego hymnu narodowego). Zaprezentował  on polskiej publiczności dwa spośród nich, opowiadające o Wandzie Rutkiewicz oraz słynnym wyścigu pomiędzy Jerzym Kukuczką a austriackim wspinaczem Reinholdem Messnerem po pierwszą w świecie Koronę Himalajów.

Wiele wzruszeń dostarczył wieczór wspomnień o Wandzie Rutkiewicz, poprowadzony przez Annę Teresę Pietraszek, utytułowaną dziennikarkę, alpinistkę, realizatorkę wielu filmów o tematyce górskiej /nagradzanych w kraju i za granicą/. Jej film „W cieniu Everestu”, zrealizowany w 20-lecie pierwszego polskiego wejścia na najwyższy szczyt świata /W. Rutkiewicz, 16.10.1978/ wciąż wzrusza i wprowadza nas w mistykę gór. Zarówno film, jak i jego autorka zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Z równie dużym zainteresowaniem i aplauzem został  przyjęty film reżyserii Pawła Wysoczańskiego „Jurek” /zrealizowany w 2014 roku, .oparty na biografii Jerzego Kukuczki/. Publiczność nie chciała rozstać się z młodym, utalentowanym twórcą, zdobywcą wielu nagród w kraju i za granicą. Film ten stanowił świetne uzupełnienie niezwykle wzruszającego spotkania z Małżonką najwybitniejszego polskiego alpinisty – Cecylią Kukuczką, która na 30. rocznicę  zdobycia Korony Himalajów swojego męża przygotowała wspaniałą prezentację „14 x 8000 Jerzego Kukuczki”. Publiczność nagrodziła Ją ogromnymi brawami.    

Dużą, jak zawsze publiczność zgromadziła Monika Rogozińska, taterniczka, dziennikarka, korespondentka, współorganizatorka i uczestniczka wypraw alpinistycznych. Jej prelekcja „Lot koło Nagiej Damy” nawiązała do tradycji Polskiego Himalaizmu Zimowego i  wypraw Andrzeja Zawady na Nanga Parbat. Jej nowowydana książka o tym samym tytule opowiada fascynującą historię wyprawy górskiej i poszukiwania śladów polskiego pilota – Henryka Franczaka który po wojnie latał w Himalajach, Karakorum i Hindukuszu. Tę książkę, wraz z autografem Autorki można było nabyć po prelekcji.

Niektórzy z naszej sympatycznej   publiczności przychodzą specjalnie na prelekcje  Aleksandry Dzik.  Dlatego zawsze skupia ona duże grono publiczności. Jej prelekcja o ataku terrorystycznym na bazę pod Nanga Parbat w 2013 roku wywołała duże emocje. Do równie emocjonalnych należy zaliczyć wystąpienie Edyty Stępczak – młodej dziennikarki, działaczki charytatywnej, która od pięciu lat mieszka w Nepalu. Jej opowieści o  nowym obliczu Nepalu pozostawiły duże wrażenie.  

Ukoronowaniem tegorocznego Przeglądu był wieczór autorski znakomitego polskiego himalaisty, zdobywcy Korony Himalajów – Krzysztofa Wielickiego, który zgromadził niemieszczące się w sali grono wielbicieli  Po prelekcji ustawili się oni w długiej kolejce po, wydany przez oficynę „Góry” dwutomowy wywiad – rzekę z panem Krzysztofem.  Nasz wspaniały gość chętnie rozdawał autografy,  dedykacje; nie stronił też od wspólnych zdjęć.

Ogólnie program XXIV Przeglądu Filmów Alpinistycznych podobał się, był bogaty i różnorodny. Zgromadził około 2.000  miłośników gór i dobrego kina.

 Cieszymy się i serdecznie dziękujemy:

- Partnerowi Głównemu XXIV PFA – TOTALIZATOROWI SPORTOWEMU, właścicielowi marki „LOTTO”.

- POLSKIEMU ZWIĄZKOWI ALPINIZMU, który kolejny już raz jest nie tylko Patronem Honorowym, lecz i Sponsorem Przeglądu.

- Firmie „PAKER”,  która już od 17. lat sponsoruje część edukacyjną naszego festiwalu.

- FUNDACJOM : Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. KUKUCZKI oraz im. A. ZAWADY – Patronom Honorowym.

- Wydawnictwu „NA SZCZYT”, które w b.r.  po raz pierwszy było współrealizatorem programu edukacyjnego Przeglądu.

- Firmom: „BRUBECK” i „LEGO”, które  po raz pierwszy były fundatorami nagród dla młodzieży uczestniczącej w części edukacyjnej XXIV PFA.

- Wszystkim PATRONOM MEDIALNYM , zwłaszcza „branżowym”, którzy w br. bardzo aktywnie  włączyli się  w propagowanie naszej imprezy : Górskiemu Magazynowi Sportowemu  „GÓRY”, serwisowi wspinaczkowemu „WSPINANIE.PL.”, kwartalnikowi „TATERNIK”, magazynowi „RATOWNICTWO GÓRSKIE” oraz blogowi górskiemu „CZAR GÓR”.

-  MIEJSKIM ZAKŁADOM AUTOBUSOWYM,  które wniosły istotny wkład w promowanie naszej imprezy

- WSZYSTKIM, którzy swoimi STOISKAMI wzbogacili oprawę Przeglądu, sprawiając, że te 3 dni były prawdziwym świętem gór w naszym Muzeum i w całym Centrum Olimpijskim.

DZIĘKUJEMY WSPANIAŁEJ  PUBLICZNOŚCI  XXIV PFA!

W roku 2018 roku odbędzie się jubileuszowy, XXV Przegląd Filmów Alpinistycznych. Już teraz gorąco zapraszamy wszystkich miłośników gór i wspinania. Do zobaczenia za rok !

Lotto