Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

„Moja Japonia. Okinawa - kolebka karate” - wystawa fotografii Pawła Ciastka
Zapraszamy na wystawę fotograficzną Pawła Ciastka pod tytułem „Moja Japonia. Okinawa - kolebka karate”.

Wystawa składa się z wybranych fotografii, zrobionych podczas podróży autora do Kraju Kwitnącej Wiśni, w latach 2002-2017. Tematyka prac - oprócz treningów karate - obejmuje zdjęcia uliczne (street photography) i krajobrazy. Wystawa dedykowana jest pamięci Radzisława Żebrowskiego (1943-2017), inicjatora i pomysłodawcy wystawy.

Paweł Ciastek, treningi karate rozpoczął w 1988 roku. Posiada stopień mistrzowski 5 dan w Karate Shorin-Ryu. Jak sam mówi: - Karate to sport indywidualny. Wszystko co się osiągnie na sali treningowej, ile pracy w to włożymy, to tylko sami na tym skorzystamy. Tutaj nie ma możliwości, aby ktoś coś zrobił za nas. Musimy ciężko pracować, bo tylko od nas zależy, na ile jesteśmy w stanie się poświęcić i wtedy ten efekt będzie widoczny, zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej.

 W 2013 roku Paweł Ciastek otrzymał od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego nagrodę za wybitne osiągnięcia w Karate. Jako członek Polskiej Unii Shorin-Ryu oraz instruktor sportu posiada wszystkie uprawnienia do prowadzenia treningów. Prowadzi zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, propagując ideę Wschodnich Sztuk Walki.

To, że urodziłem się bez przedramienia nigdy nie stanowiło dla mnie większego problemu, jeśli chodzi o pasję sportową. Myślę, że wręcz przeciwnie, bardziej mnie to motywowało, bo musiałem ćwiczyć bardziej intensywnie, więcej niż inni. To ograniczenie było odczuwalne, ale sztuki walki są bardzo symetryczne i rozwijają wiele innych aspektów takich jak wytrzymałość, wydolność. Pracując nad tym mogłem osiągnąć więcej. Sztuki walki spowodowały to, że jestem teraz w tym miejscu, w którym jestem. Cały czas czuję, że mogę się jeszcze bardziej rozwijać.

Ciastek jest doświadczonym instruktorem, całkowicie oddanym karate. Nieustannie szkoli się ćwicząc pod okiem m. in. polskich i okinawskich mistrzów.

Z podróży do Japonii przywozi również zdjęcia. Na swoich fotografiach uwiecznił tętniące życiem ulice Okinawy i Tokio, ludzi zajętych codzienną pracą. W centrum fotografii jest nie tylko człowiek ale również przyroda. W tym jednym z najgęściej zaludnionych państw świata można znaleźć cudownie opustoszałe plaże i nieodkryty raj.

2 marca br. o godz. 19.00 odbył się wernisaż wystawy, którą otworzył Tomasz Jagodziński Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wśród gości wernisażu byli: prof. Wojciech Zabłocki, Przewodniczący Rady Muzeum, Kajetan Hądzelek Prezes Fundacji "Komitet Pierre'a De Coubertin w Polsce", dr Ewa Strupińska-Thor, Rektor Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej, Andrzej Kuczyński, koordynator Komendanta Głównego Policji ds. imprez sportowo-rekreacyjnych, Robert Roszkiewicz, zapaśnik, trzykrotny zdobywca w USA tytułu ALL American Strongman Challenge.

W czasie wernisażu odbył się pokaz karate w wykonaniu Pawła Ciastka - autora zdjęć oraz Konrada Sadowskiego i Marcina Pacholskiego ze Stołecznego Klubu Shorin Ryu Karate.

Urozmaiceniem otwarcia wystawy była degustacja sushi - tradycyjnej potrawy japońskiej, przygotowanej przez firmę MARU SUSHI.

Wystawę będzie można oglądać do 4 kwietnia 2018.