Paraolimpijczycy odliczają - 50 dni do Pjongczangu
XII Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu rozpoczną się dokładnie za 50 dni i potrwają od 9 do 18 marca 2018. Po raz kolejny nasz kraj będą reprezentowali zawodnicy, o których trudno powiedzieć, że są niepełnosprawni. To sportowcy, którzy walczą o najlepszy wynik i o to, by na międzynarodowych arenach zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Komitet rozpoczyna współpracę z Muzeum Sportu i Turystyki. Jej celem jest stworzenie miejsca w przestrzeni muzeum, które w sposób kompleksowy przybliżałoby historię polskiego ruchu paraolimpijskiego.

Nasze muzeum od ponad 65 lat stoi na straży dziedzictwa polskiego sportu. Cieszymy się z nawiązania współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, którego zawodnicy przekażą do naszych zbiorów medale zdobyte na Igrzyskach, wzbogacając naszą kolekcję pamiątek sportowych. W najbliższym czasie przy współpracy z PKPar-em  planujemy powiększenie ekspozycji stałej Muzeum poświęconej sportowi osób niepełnosprawnych – mówi Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Pierwszymi paraolimpijczykami, którzy zdecydowali się na przekazanie medali i pamiątek do muzeum są mistrzyni paraolimpijska w narciarstwie biegowym Katarzyna Rogowiec oraz mistrz paraolimpijski w szermierce na wózkach  Dariusz Pender. W konferencji prasowej, na której przekazano pamiątki do zbiorów Muzeum wziął udział Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Oddaję te cenne rzeczy do muzeum, bo jestem sportowcem (z krwi), a to znaczy, że czerpię radość z dawania siebie ludziom. Dawałam moim kibicom radość z mojej walki sportowej, ze zwycięstw, a teraz zwiedzający Muzeum Sportu będą mogli czerpać emocje z eksponatów przedstawiających moją historię, historię sportu paraolimpijskiego. W pewien sposób przedłużam życie mojej radości ze zwycięstw, z mojej historii – podkreśla K. Rogowiec.

Na igrzyskach w Pjongczangu Polskę będzie reprezentowało około 10 zawodników (skład reprezentacji nie jest jeszcze potwierdzony) w czterech dyscyplinach: narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biathlonie i parasnowboardzie. W skład reprezentacji wejdą z pewnością alpejczycy: Igor Sikorski (klasa zawodników startujących na siedząco), Maciej Krężel (startuje z przewodniczką Anną Ogarzyńską w grupie narciarzy niedowidzących) oraz narciarze biegowi Iweta Faron, Witold Skupień (startują na stojąco), Kamil Rosiek (startuje na siedząco) oraz Łukasz Kubica i Piotr Garbowski (startujący wraz z przewodnikami w grupie biegaczy niewidomych i niedowidzących). Wciąż jest też nadzieja, że do igrzysk zakwalifikuje się parasnowboardzista Wojciech Taraba. Wszyscy będą reprezentowali nasz kraj w strojach sponsora kolekcji olimpijskiej 4F.

Marka 4F została partnerem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich PyeongChang 2018. To dla nas znaczące wyróżnienie. Biało-czerwone barwy nie raz stanęły na najwyższym podium. Ich sukces stał się inspiracją do zaprojektowania kolekcji na PyeongChang 2018. - mówi Igor Klaja, prezes spółki OTCF S.A. Każda kolejna kolekcja jest jak bomba, którą uda się rozbroić lub nie. Modele ubrań w naszych kolekcjach zostały naszpikowane nowoczesną technologią, tak aby sportowcy zaopatrzeni byli w stroje najwyższej jakości. Dodajmy do tego estetykę projektu, który jest udaną, w naszym odczuciu, próbą stworzenia czegoś ponadczasowego - dodaje I. Klaja.

PKN ORLEN S.A.  to firma, która jest sponsorem strategicznym PKPar-u i  dla której sport, zarówno olimpijski jak i paraolimpijski stanowi szczególną wartość. Z radością informujemy, że nasza współpraca będzie trwała nadal.

PKN ORLEN już od ponad 1,5 roku wspiera działania Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Uważamy bowiem, że polski ruch paraolimpijski i polscy paraolimpijczycy są powodem do dumy podobnie jak reprezentujący nasz kraj olimpijczycy - podkreśla Wojciech Jasiński Prezes Zarządu PKN ORLEN. Nasze zaangażowanie w promocję sportu osób niepełnosprawnych wyraża się na wielu polach. Z jednej strony w sposób bezpośredni wspieramy finansowo samych zawodników, z drugiej wspierając Polski Komitet Paraolimpijski oraz wydarzenia związane z ruchem paraolimpijskim, podkreślamy jak bardzo zależy nam na budowaniu świadomości w pozytywnym postrzeganiu osób niepełnosprawnych jako pełnowartościowych członków społeczeństwa.

O wszystkim, co się będzie działo w Pjongczangu, o sukcesach naszych zawodników, a także o ich porażkach będzie informował Polski Komitet Paraolimpijski we współpracy z Fundacją Integracja. Porozumienie, które dziś podpisujemy, to krok w kierunku integracji środowiska osób z niepełnosprawnością ze szczególnym uznaniem tego, czym dla nich wszystkich może stać się sport: rehabilitacją, która może się przerodzić w sportową karierę.

Integracja od ponad 20 lat zmienia polską rzeczywistość, działając na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością – mówi Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. – Sport daje możliwość powrotu do niezależnego życia, dlatego od wielu lat nagłaśniamy i propagujemy każdą formę aktywności fizycznej. Nasza jeszcze bliższa współpraca ze środowiskiem paraolimpijskim to szansa na rozwój sportu, ale też na wzrost aktywności osób z niepełnosprawnościami w innych sferach życia.

Czytelnicy prowadzonego przez Integrację portalu www.niepelnosprawni.pl, który rocznie dociera już do ponad 3 mln osób, będą mogli śledzić występy Polaków w specjalnej zakładce poświęconej Igrzyskom Paraolimpijskim w Pjongczangu; tam dowiedzą się też więcej o zawodnikach i dyscyplinach. Zaś dzięki naszej współpracy z Pocztą Polską S.A. każdy będzie mógł wysłać list lub pocztówkę kupując znaczek promujący sport paraolimpijski.

Poczta Polska ma zaszczyt po raz drugi wydać znaczek pocztowy dedykowany paraolimpijczykom. Polscy zawodnicy od wielu lat reprezentują nasz kraj zdobywając medale i przynosząc chlubę Polsce, a kibicom radość. Cieszymy się, że wydając znaczek pocztowy, kopertę FDC oraz datownik włączamy się w szczytną ideę propagowania sportu niepełnosprawnych. Będziemy trzymać kciuki za wszystkich naszych zawodników, życząc im udanych występów i osiągnięcia najlepszych wyników sportowych – zapewnia Ewa Anna Zych, dyrektor biura filatelistyki Poczta Polska S.A.

Ruch paraolimpijski na świecie i w Polsce ciągle się rozwija i poszukuje nowych możliwości na istnienie w świadomości społecznej. Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga nie kryje zadowolenia z zaangażowania wszystkich partnerów i patronów medialnych.

Wszyscy partnerzy i patroni medialni są dla nas niezwykle ważni. Wszystkim bardzo dziękujemy. Udowadniają, że ruch paraolimpijski wzrasta w siłę. Jestem przekonany, że dzięki tej kooperacji przygotujemy także obchody 20-lecia istnienia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, które przypada w tym roku.