Konferencja "Wychowanie Wodne w ZHP 2018"

W dniach 10 – 11.02.2018 r. w Muzeum odbyła się dwudniowa konferencja „Wychowanie Wodne w ZHP 2018” inaugurująca wydarzenia związane z obchodami Roku Niepodległości w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wartym podkreślenia jest fakt, że to już kolejny projekt, który Muzeum realizuje razem z harcerzami ZHP.

Rok Niepodległości to szczególny czas, w którym trzeba przypominać niepodważalne zasługi harcerstwa w budowaniu Polskiej Niepodległości, zaczynając od jednego z prekursorów skautingu w Polsce – generała Mariusza Zaruskiego, przez piękną kartę „Szarych Szeregów” w czasie II Wojny Światowej, po współczesne harcerskie wychowanie społeczne i patriotyczne w służbie ojczyźnie.

Zorganizowana wspólnie przez ZHP i Muzeum konferencja poruszała właśnie te wszystkie tak bliskie nam dzisiaj tematy. Dr Marek Siwicki z Zakładu Edukacji Medialnej WNP Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przedstawił bardzo interesujący wykład dotyczący początków polskiego skautingu, opisując trudne czasy ówczesnej młodzieży – spadkobierców rodzin zesłańców syberyjskich.

Michał Puszkarski Kierownik Działu Edukacji i Promocji przedstawił wykład „Pamiątki po Mariuszu Zaruskim w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie”, a Katarzyna Szymańska z Działu Naukowego przypomniała związki starogreckiego kalos kagathos z ideałami piękna i dobra realizowanymi właśnie w ZHP.

Bardzo miło było nam gościć Tomasza Kosiewicza, Kapitana Zawiszy Czarnego oraz instruktora Royal Yachting Association (RYA), który opowiedział o możliwościach zmian w przyszłych szkoleniach morskich młodzieży w ZHP. Zawisza Czarny jest jednym z najważniejszych w Polsce historycznych jachtów szkoleniowych ZHP.

Pan Ciaran Bradshaw z Irlandii opowiedział o realizacji misji skautingu w Wielkiej Brytanii.

Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbył się bal i uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody w kategoriach „Harcerskiego Rejsu Roku”. Zabawa trwała do 2.00 rano!

W drugim dniu konferencji Katarzyna Domańska z Polskiego Związku Żeglarskiego opowiedziała o wychowawczych walorach żeglarstwa, a Marcin Chodorowski z Fundacji Promocji i Rekreacji opowiedział, jak zorganizować warsztaty dla młodzieży np. z budowy canoe. Nie zabrakło również praktycznych tematów dotyczących pozyskiwania środków na projekty z funduszy europejskich. Bardzo ciekawy wykład w tym temacie wygłosiła pan Karolina Kornas.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za bardzo interesujące wystąpienia.

Na zakończenie odbyła się dyskusja plenarna podsumowująca konferencję oraz rok ubiegły, jak również wyznaczająca cele wychowawcze i organizacyjne Wychowania Wodnego ZHP na lata przyszłe.

W konferencji wzięło udział ponad 130 gości z całej Polski.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia.