Stadion Śląski. Kocioł Czarownic
Na ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki odbyła się promocja albumu „Stadion Śląski. Kocioł Czarownic”, którą poprowadził Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum.

W uroczystej promocji wzięły udział legendy polskiego sportu Irena Szewińska, Ryszard Szurkowski, Lesław Ćmikiewicz i Jerzy Kraska wspominając swoje sportowe starty na Stadionie Śląskim.

Irena Szewińska, która wyrównała na tym obiekcie swój własny rekord świata w biegu na 200 m wspomina „magię” Stadionu Śląskiego i doskonale pamięta tamto wydarzenie: „ Nie ukrywam, że byłam  bardzo zmobilizowana na ten mecz, bo rywalki zarówno z naszej reprezentacji, jak i z ekipy Związku Radzieckiego, prezentowały bardzo wysoki poziom. Wszystkie biegi były wyrównane, a to sprzyjało uzyskiwaniu wyników na światowym poziomie”

Ryszardowi Szurkowskiemu, który na Śląskim dwukrotnie wygrywał Wyścig Przyjaźni, zwany „śląskim Wyścigiem Pokoju, w pamięci pozostały wspomnienia z rundy honorowej i 70 tysięcy wiwatujących kibiców kolarstwa.

Lesław Ćmikiewicz i Jerzy Kraska z pasją opowiedzieli o jednym z najbardziej znaczących meczów reprezentacji Polski rozegranych w „Kotle Czarownic”, którym był eliminacyjny pojedynek mistrzostw świata 1974 z Anglią 6 czerwca 1973 roku. Nasza reprezentacja pokonała pewnych siebie Anglików 2:0 po bramkach Jana Banasia i Włodzimierza Lubańskiego. Mecz obserwowało 90 tysięcy polskich kibiców. Mecz dramatycznie zakończył się dla strzelca drugiej bramki Włodzimierza Lubańskiego, który został niezwykle brutalnie kopnięty przez Roya McFarlanda. Lubański doznał złamania nogi. Ta kontuzja zamknęła mu drogę na mistrzostwa świata w 1974 roku, gdzie Polacy zajęli trzecie miejsce. Był to ostatni mecz na Stadionie Śląskim i w kadrze narodowej Jerzego Kraski.

W spotkaniu uczestniczyli autorzy Paweł Czado, Jerzy Góra, Henryk Grzonka, Wojciech Krzystanek i Adam Pawlicki, którzy przyjechali specjalnie z Katowic na warszawską premierę książki. Opowiedzieli o ogromie pracy związanym w publikacją tego albumu.

Prezes Stadionu Śląskiego Krzysztof Klimosz w czasie uroczystości przekazał dyrektorowi Tomaszowi Jagodzińskiemu do zbiorów Muzeum dwa plakaty z meczów rozgrywanych na legendarnym obiekcie: Finał Pucharu Polski Ruch II Chorzów - GKS Katowice oraz meczu oldbojów Polska-Niemcy (rewanż za mecz na wodzie).

W albumie wplecionych jest wiele anegdot, ciekawych zdarzeń oraz opisów wydarzeń, które działy się w „Kotle Czarownic”. Czytelnicy będą mogli powspominać historyczne mecze polskiej kadry, zmagania Górnika Zabrze w europejskich pucharach, rekord świata Ireny Szewińskiej, koncerty U2 i wiele innych, ciekawych zdarzeń. Książka pozwala poczuć magię stadionu, przenieść się w czasie i zadziwić faktami, które wcześniej znane były niewielu osobom.

Jak zdradzają autorzy, prace nad stworzeniem książki wymagały wielkiej cierpliwości i skupiały się głównie na gromadzeniu i organizowaniu informacji z archiwum stadionu, czy historycznej prasy. Dzięki temu, dziś wiedza o przeszłości Śląskiego jest usystematyzowana. To pierwsza tego typu kompleksowa monografia tego obiektu.