Wystawa "Historia Kołami pisana, czyli 90-letnia historia kolarskiej sekcji Legii"
W bieżącym  roku jeden z najstarszych kolarskich klubów w Polsce – Legia obchodzi 90. rocznicę powstania. W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie można zwiedzać wystawę przygotowaną z tej okazji wspólnie z Klubem.

Jubileuszową ekspozycję pt. „Historia Kołami pisana. 90 lat kolarstwa w Legii Warszawa” uroczyście otworzyli prezes Klubu Marcin Wasiołek, dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński,  były zawodnik Legii Czesław Lang, inny znakomity kolarz Ryszard Szurkowski, a także Mieczysław Jachacy – warszawski restaurator i sympatyk tej dyscypliny sportu.

Na wystawie znalazło się blisko sto eksponatów związanych z historią sekcji kolarskiej Legii, pochodzących ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Klubu. Zwiedzający mogą zobaczyć puchary, dyplomy oraz medale m.in. uczestnika Igrzysk VIII Olimpiady w Paryżu oraz IX Olimpiady w Amsterdamie, które otrzymał Józef Lange. Wicemistrz olimpijski w drużynowym wyścigu na dochodzenie (1924) to jeden z pierwszych zawodników, którzy dołączyli do kolarskiej Legii. Na wystawie znajdują się także eksponaty związane z pierwszym polskim zwycięzcą Wyścigu Pokoju, Stanisławem Królakiem (1956) oraz pierwszym legionistą, który triumfował w Tour de Pologne, Wacławem Wójcikiem (1952). Ekspozycję uzupełniają koszulki, afisze oraz fotografie.

Na wernisażu wystawy w dniu 8 maja pojawiło się wiele znamienitych postaci polskiego sportu, w tym również tych związanych z historią Legii. Oprócz wspomnianych wicemistrzów olimpijskich Czesława Langa (1980) oraz Ryszarda Szurkowskiego (1972, 1976) przybyli także trzykrotny triumfator Tour de Pologne Marian Więckowski (1954-1956), medalista mistrzostw Polski Stanisław Bedyński, przewodniczący Rady Muzeum prof. dr hab. Wojciech Zabłocki  oraz artysta plastyk Ireneusz Chmurzyński.

Uroczystość zgromadziła także liczne grono przedstawicieli mediów. Wśród nich byli m.in. Stanisław Brzósko i Tomasz Jaroński, znawcy kolarstwa, którzy przygotowali  monografię pt. „Historia kołami pisana. 90-lat kolarstwa w Legii Warszawa”, opisującą dzieje Klubu Kolarskiego Legia 1928 oraz jego osiągnięcia krótko zaprezentowali ją na forum.

Przy okazji wernisażu za wkład w rozwój KK Legia 1928 uhonorowano jego obecnego prezesa. Pan Marcin Wasiołek, który na wstępie uraczył gości niezwykle interesującą opowieścią o pełnej sukcesów kolarskiej historii Klubu, otrzymał plakietę pamiątkową. Syn zasłużonego działacza Legii Władysława Kalinowskiego – Waldemar wręczył mu także stworzoną przez ojca kronikę z zapisem sukcesów Klubu.

Zaproszeni goście przynieśli ze sobą dary dla Muzeum. W imieniu Mariana Więckowskiego, który z powodów osobistych musiał wcześniej opuścić uroczystość, koszulkę upamiętniającą jego sukcesy na szosie przekazał Marcin Wasiołek. Do MSiT powrócił także podarowany w 2006 r. rower Ryszarda Szurkowskiego. Ten znakomity przed laty kolarz – odwiedzając jakiś czas temu Muzeum – zauważył, że stan pojazdu nie jest już najlepszy, wypożyczył go więc i odnowił. Rower można już ponownie podziwiać na ekspozycji stałej.

Ryszard Szurkowski, Czesłw Lang i Mieczysław Jachacy otrzymali z rąk dyrektora Tomasza Jagodzińskiego medale 65-lecia Muzeum, wybite przez Mennice Polską w limitowanym nakładzie 65 sztuk. Odbyło się również losowanie książek i znaczków ufundowanych przez Muzeum i Klub.

Podczas wernisażu zaprezentowano 14-osobową grupę młodych adeptów kolarstwa trenujących w Klubie, a goście mieli okazję spróbować kulinarnych specjałów. Poczęstunek przygotowała restauracja Mieczysława Jachacego, który – jak zaznaczył dyrektor MSiT Tomasz Jagodziński – jest „najlepszym kolarzem wśród kucharzy i najlepszym kucharzem wśród kolarzy”. 

Wystawę można zwiedzać do 22 maja 2018 roku w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego.