Komunikat

Informujemy, że w dniach 30.03 - 01.04 Muzeum będzie nieczynne.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

19 listopada br. o godz. 12.00 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się premiera książki „Piłkarstwo polskie w zaborach 1886-1918 Fotografie Dokumenty Pamiątki: Historia Sportu tom 7”

Jest to niezwykły album przedstawiający pierwsze zespoły futbolowe, pionierów polskiej piłki nożnej oraz pamiątki z nimi związane.

Oczywiście w sporcie, w piłce nożnej, wynik jest najważniejszy. Jednak, proste 2-0 lub 3-2, które miało miejsce 100 lat temu, odnalezione dzisiaj, daje radość tylko przez chwilkę. Brakuje atmosfery i okoliczności w jakich wynik ten powstawał. Album Piłkarstwo polskie w zaborach na ponad trzystu stronach serwuje nam kilkaset uwiecznionych chwil, momentów, których właśnie brakuje nam przy suchej relacji, kwitującej zmagania sportowców.

Autorzy zebrali 670 zdjęć grupowych i portretowych oraz ponad 200 dokumentów i pamiątek. Fotografie pochodzą z wielu wymienionych w książce źródeł. Wśród nich znalazło się Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie dysponujące darami między innymi Tadeusza Jakubowskiego, Tadeusza Kuchara I, Leszka Pawłowskiego i Stanisława Ziemiańskiego oraz prywatna kolekcja dr. Józefa Hałysa, która została przekazana redakcyjnemu archiwum Historii Sportu.

Zaprezentowani na fotografiach działacze, piłkarze i sędziowie zostali rozpoznani przez autorów. Nie byłoby to możliwe bez wieloletniego doświadczenia jednego z nich. Edwin Kowszewicz od kilkunastu lat z pasją identyfikuje bohaterów piłkarskich fotografii.

Tak naprawdę to nie jest książka, to przepiękny, barwny, choć fotografie czarno-białe, obraz polskiego piłkarstwa z okresu jego narodzin. Kolekcja fotografii zebrana tutaj jest całkowitym unikatem. Nigdzie nie zebrano w jednym miejscu tylu wspaniałych wspomnień z przeszłości.

W spotkaniu udział wzięli: Stefan Szczepłek, Tomasz Jagodziński, Edwin Kowszewicz, Leszek Śledziona, a także Piotr Chomicki.