Wystawa „Z orłem na chwałę Rzeczypospolitej”
W dniu 25 lutego br. na ekspozycji Muzeum Sportu i Turystyki zainaugurowano wystawę koszulek sportowych reprezentantów Polski w wielu dyscyplinach.

Ekspozycja „Z orłem na chwałę Rzeczypospolitej” była wcześniej prezentowana w Muzeum Mazowieckim w Płocku.  Do wystawy przygotowano wyjątkową publikację o tym samym tytule. Autorem książki jest Zbigniew Pawłowski, wieloletni kolekcjoner trykotów sportowych, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy dziennikarskiej. Album będący niejako suplementem do wystawy zawiera informacje o zawodnikach, koszulce, logo danego związku oraz zdjęcie zawodnika lub drużyny. Nie brak też ciekawostek związanych z prezentowanymi sportowcami. Pod zdjęciami znajdują się ramki, które uzupełnione autografami idoli nie tylko dopełnią album ale też uczynią dany egzemplarz unikatowym zwłaszcza dla kolekcjonerów. Prezentowane stroje kolekcjonowane przez wiele lat przywołują wspomnienia i piękne karty polskiego sportu. Niekiedy potrafią one wywołać silniejsze emocje niż nie jedno ciekawe opowiadanie. Na wystawie prezentowane są koszulki m.in. Włodzimierza Lubańskiego, Roberta Lewandowskiego czy Bartosza Kurka. Pawłowski jest autorem 14 publikacji o tematyce sportowej, wystaw takich jak 110 lat FC Barcelona – polskie ślady w historii klubu, Polsko – Barcelońskie mecze 1923 – 2018 i wielu innych. Jest też trenerem piłki nożnej, działaczem sportowym i emerytowanym nauczycielem wychowania fizycznego. Od wielu lat zajmuje się popularyzowaniem historii sportu i współpracuje z naszym Muzeum. Na otwarcie wystawy przybyli wybitni sportowcy Jerzy Kraska i Lesław Ćmikiewicz ze złotej piłkarskiej drużyny z Igrzysk Olimpijskich w Monachium oraz brązowy medalista w wioślarstwie z Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie Wojciech Jankowski. Na zakończenie spotkania Andrzej Kazubek były piłkarz Jedności Żabieniec, a od co najmniej pół wieku kronikarz i dokumentalista klubu przekazał do zbiorów Muzeum cztery wartościowe eksponaty: książkę „Moja Jedność”, proporczyk klubowy, korespondencję z klubem Cracovia Kraków (1961 r.) oraz unikatową legitymację klubową z 1937 roku.

Wystawa czynna do 1 marca.