Komunikat

Informujemy, że od 21 kwietnia do 31 maja Biblioteka będzie nieczynna.

Odbiory osobiste banknotów 0 Euro możliwe są w Sklepiku na kondygnacji -1 od wtorku do piątku w godz. 9.00 – 16.00, w soboty w godz. 10.00-16.00.

Informujemy, że wstęp do Muzeum dla obywateli Ukrainy jest bezpłatny.

🇺🇦 Нагадуємо, що вхід до музею для громадян України безкоштовний. 🇺🇦

Coraz mniej dzieci uprawia sport. Ponad 70 proc. po ukończeniu 12 roku życia przestaje uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę. Efekt jest taki, że co piąte ma nadwagę albo otyłość.

- W latach 70. i 80. niemal każdy chłopiec chciał zostać drugim Deyną, Lubańskim lub Bońkiem. Współcześni nastolatkowie  marzą raczej o karierze youtubera niż gwiazdy sportu - mówi Jerzy Engel, trener piłkarski i były selekcjoner kadry narodowej. To, że dzieci i młodzież przestają żyć aktywnie to także wina nas - dorosłych. Brak czasu ze strony rodziców i powszechne na podwórkach tabliczki “zakaz gry w piłkę” nie poprawiają sytuacji. - Rośnie pokolenie zbyt długo wpatrzone w ekran i prowadzące siedzący tryb życia - dodaje trener.

Tylko 20 proc. dzieci w Polsce spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące codziennej aktywności fizycznej, a nie są one wygórowane. Dziecko powinno ruszać się co najmniej godzinę dziennie. Niepokoi też szybki wzrost liczby nastolatków z nadwagą i otyłością. Od 2014 r. Ten pierwszy wskaźnik zwiększył się o prawie 2 pkt. proc. (z 14,8 do 16,5 proc. w 2018 r.), przy czym u chłopców aż o 3,4 pkt. proc. Prognozy Instytutu Matki i Dziecka nie napawają optymizmem. W Polsce każdego roku przybywać będzie 400.000 dzieci z nadwagą, a w tym 80.000 z otyłością.

O tym co robić aby zatrzymać niepokojące trendy dyskutowali w Muzeum Sportu i Turystyki w Centrum Olimpijskim eksperci od lat związani ze sportem. W pierwszej części debaty organizowanej 30 września 2019 roku z udziałem przedstawicieli akademii piłkarskich,  psychologów, ekspertów z różnych dziedzin i przedstawicieli środowisk opiniotwórczych wypracowano rozwiązania, które pozwolą nam na skuteczniejszą walkę z tymi problemami. Debatę prowadził Tomasz Włodarczyk,  dziennikarz Przeglądu Sportowego. Wśród prelegentów byli m.in. Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski; Sebastian Mila, były reprezentant Polski w Piłce Nożnej. W drugiej części debaty zaprezentowano w jaki sposób biznes jest w stanie wspierać sport młodzieżowy.

Organizatorem debaty były Fundacja Rodzice dla Futbolu oraz Akademia Piłkarska UKS Góral Istebna.