Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Konferencja prasowa - program edukacyjny „Bezpiecznie nad Wisłą”

W dniu 19 września 2022 r w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca trwający program edukacyjny „Bezpiecznie nad Wisłą”. Spotkanie prowadził Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomir Majcher. Wśród zaproszonych gości głos zabrali m.in.: Pani Elżbieta Urbańczyk-Baumann – ambasadorka programu, multimedalistka w kajakarstwie oraz Dyrektor Działu Administracji i Obsługi Organów Statutowych PKOL; Pan Marek Gago - Komendant Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie, Pani Uta Kühn – Wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego; Krystian Buszta - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. 2. Warszawskiej Brygady Saperów w Kazuniu Nowym oraz Michał Puszkarski – Kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Sportu i Turystyki.

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy współpracy z Warszawskim Komisariatem Policji Rzecznej oraz Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym realizuje cykliczny program edukacyjny „Bezpiecznie nad Wisłą”, który jest skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych z terenu miast i gmin województwa mazowieckiego położonych wzdłuż rzeki Wisły.

Projekt zakłada szkolenie w zakresie zagrożeń wynikających z przebywania nad wodą i ich przeciwdziałaniu. Wykwalifikowani ratownicy przedstawiają w przystępny sposób jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych podczas wypoczynku nad wodą. Pokazują ponadto podstawy reanimacji oraz najlepsze sposoby działania w sytuacji zagrożenia. Dodatkowo uczestnicy zapoznawani są z historią sportu i turystyki poprzez zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Obecnie trwają zapisy do programu. Zostały jeszcze wolne terminy na październik i listopad. Zajęcie prowadzone są od początku września i będą odbywać się do końca listopada 2022 roku.

W ramach projektu ogłoszony został konkurs plastyczny „Ja nad Wisłą”. Dla zwycięzców przewidziany jest 20 minutowy rejs policyjną motorówką po Wiśle. Stworzona została również wystawa mobilna, która eksponowana jest w mazowieckich szkołach, które uczestniczą w naszym projekcie.

Patronat honorowy nad programem edukacyjnym „Bezpiecznie nad Wisłą” objęła Bożena Żelazowska - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego. Ambasadorami projektu są: Elżbieta Urbańczyk - kajakarka, multimedalistka mistrzostw świata i Europy, oraz Bartłomiej Marszałek - motorowodniak, pierwszy w historii Polak startujący w wodnej Formule 1, zawodnik Orlen Team.

Projekt sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.