Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Wystawa czasowa "Łączy nas Kazimierz Górski"

2 marca 2021 roku w 100. rocznicę urodzin legendarnego polskiego trenera w Muzeum Sportu i Turystyki odbył się wernisaż wystawy "Łączy nas Kazimierz Górski". W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli:

Syn Pana Kazimierza Dariusz Górski wraz z rodziną, Pan Profesor Piotr Gliński - minister Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Pani Anna Krupka - wiceminister Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Pani Poseł RP Bożena Żelazowska - wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Pan Adam Krzesiński - Sekretarz Generalny Polski Komitet Olimpijski, Pani Magdalena Biernacka – zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, która odczytała list od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Pan Janusz Jesionek – Prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, Pan Jan Sabadasz - Prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe, z którą Muzeum przygotowuje program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży ze szkół we Lwowie.

Punktem kulminacyjnym wernisażu wystawy było odsłonięcie obrazu autorstwa Bogdana Kuca z wizerunkiem trenera Kazimierza Górskiego i jego piłkarzy.

Na wystawie prezentowane są medale, które zdobyli polscy piłkarze pod wodzą Górskiego oraz koszulki meczowe polskich zawodników, a także ich rywali. Klimat tamtych lat próbujemy oddać poprzez odtworzenie gabinetu trenera Górskiego oraz szatni, w której jego zawodnicy przygotowywali się do najważniejszych spotkań. Poza zrealizowaniem wystawy, wydarzenie obejmuje publikację dwujęzycznego katalogu, program edukacyjny, promocję w postaci emisji kolekcjonerskich banknotów o wartości 0 euro oraz organizację cyklu spotkań (również on-line). Ogół działań ma na celu przypomnienie sylwetki Kazimierza Górskiego nie tylko grupom szkolnym, dla których przygotujemy również materiał on-line, ale także jak najszerszej liczbie widzów indywidualnych - dorosłych. Sama postać głównego bohatera ma najistotniejsze znaczenie dla planowanego wydarzenia - jego dokonania w historii polskiego sportu nie mają sobie równych.

Wystawa będzie czynna do 10 września 2021 r.

Partnerzy wystawy: Fundacja Kazimierza Górskiego, Fundacja Dziedzictwo Kresowe

Patroni medialni: TVP SPORT, Polskie Radio S.A., Polska Agencja Prasowa, Przegląd Sportowy, Kurier Galicyjski.

Program Edukacyjny

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza do udziału w zajęciach „Łączy nas Kazimierz Górski”. Lekcje prowadzone są w wersji online z wykorzystaniem platformy MS Teams. W trakcie zajęć, młodzież poznaje sylwetkę najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Przypomnimy sukcesy „Złotej Jedenastki”, przeniesiemy się na stadion w Wembley oraz przypomnimy jak ważną rolę pełnił sport lwowski w historii polski. Poznamy tradycje lwowskiego Sokoła i kontekst historyczny oderwania Lwowa od Polski.  Odwiedzimy miejsca w których Kazimierz Górski rozpoczynał swoją przygodę z piłka nożną. Czas trwania zajęć – 30 min.

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego