Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Co mają wspólnego monety z piłkami futbolowymi? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć na naszej ekspozycji „EURO 2020+1”, przygotowanej z okazji rozpoczynających się 11 czerwca  finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Historia oficjalnych piłek na turnieje Mistrzostw Europy rozpoczyna się na początku lat 70. XX wieku, gdy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) i Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) rozpoczęły współpracę z firmą adidas. W naszej muzealnej kolekcji znajdują się oficjalne piłki turniejów finałowych, począwszy od 1984 roku, aż do czasów współczesnych. Dlatego mamy nadzieję, że zaprezentowanie ich w jednym miejscu pozwoli zobaczyć, jak zmieniał się ich wygląd  - i przede wszystkim sama budowa - na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Zanim jednak piłkarze po raz pierwszy kopną piłkę, o tym, kto rozpocznie grę decyduje… rzut monetą. Tak się dzieje przed rozpoczęciem każdego meczu, gdy kapitanowie drużyn losują strony boiska i piłkę. To wydarzenie staramy się zilustrować okolicznościowymi monetami, bitymi z okazji kolejnych turniejów mistrzowskich.

Ponieważ są to już czwarte z rzędu mistrzostwa, w których uczestniczą biało-czerwoni, dlatego – jako uzupełnienie – prezentujemy oryginalne stroje, w jakich nasi reprezentanci występowali w turniejach finałowych Mistrzostw Europy w latach 2008, 2012 i 2016.

Wystawa czynna od 11 czerwca do 11 lipca 2021 r.