Komunikat

W dniach 01-15 sierpnia ekspozycja stała Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie będzie czasowo zamknięta dla zwiedzających z powodu remontu. Przepraszamy za utrudnienia.

Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Zapraszamy na kolejny odcinek Salonu Książki Sportowej. Tym razem będziemy rozmawiać o historii piłki nożnej. Naszymi gośćmi będą Leszek Śledziona, Andrzej Potocki i Piotr Chomicki.

Partnerem SKS/Salonu Książki Sportowej jest Sportowa Książka Roku

18 grudnia 2021 roku przypada okrągła, setna rocznica rozegrania przez piłkarską reprezentację Polski pierwszego meczu (0-1 z Węgrami w Budapeszcie) na arenie międzynarodowej. Niezwykły jubileusz świętowaliśmy ponad miesiąc wcześniej, 15 listopada, na Stadionie Narodowym w Warszawie, podczas meczu eliminacji Mistrzostw Świata, właśnie z Węgrami.

Chcąc godnie uczcić rzeczoną rocznicę postanowiliśmy wydać album na to spotkanie. Planowana zawartość to wysokiej jakości zdjęcia z podpisami i szczegółowa dokumentacja wszystkich 76 meczów reprezentacji, 42 oficjalnych i 34 nieoficjalnych, m.in. meczów testowych (pomiędzy sobą, przygotowujących do międzynarodowych spotkań), przeciwko zespołom klubowym polskim i zagranicznym a także reprezentacjom miast polskich i zagranicznych, spotkań Polska Północna - Polska Południowa czy wreszcie przeciw amatorskim reprezentacjom państw europejskich. Nigdy wcześniej nie publikowana dokumentacja nieoficjalnych spotkań oraz  statystyki występów wszystkich potencjalnych kadrowiczów to jeden z atutów tej publikacji.  Tę część dokumentacji opracował Andrzej Potocki - znany i ceniony dokumentalista rozgrywek krajowych.

Zawody tej rangi rozgrywano już od pierwszej połowy 1920 roku, a prace nad utworzeniem reprezentacji rozpoczęły się jeszcze przed oficjalnym powstaniem Polskiego Związku Piłki Nożnej 20-21 grudnia 1919 roku.

Przygotowywano piłkarzy na występ na Olimpiadzie w Antwerpii latem 1920 roku, ale wojna polsko-bolszewicka skutecznie pokrzyżowała te plany.

 Dołożyliśmy wszelkich starań, żeby zaprezentować Państwu dokumentację zdjęciową jak najbogatszą i jak najlepszej jakości. Niestety, nie zawsze udało się nam dotrzeć do oryginałów zdjęć czy reprodukcji wysokiej jakości. Bardzo często jedyne znane naszej redakcji fotografie zachowały się wyłącznie w ówczesnych gazetach. Zadbaliśmy jednak o ich optymalne skany i obróbkę. Wszystkie zdjęcia zostały opisane przez współautorów.

Zawartość ikonograficzna części 1, obejmującej lata 1920-1932 to 587 zdjęć: grupowych, portretowych i z gry oraz 53 zdjęcia dokumentów i pamiątek.

Od podstaw została wykonana dokumentacja 42 meczów oficjalnych oraz owych 9 przeciwko amatorom z Austrii, Czechosłowacji i Węgier, które wiele dziesiątków lat później uznano za nieoficjalne. W latach 1921-1932 znaleźliśmy aż 153 rozbieżności z dotychczasową wiedzą. Jako dowody poprawności naszych danych prezentujemy kopie źródeł prasowych, podając także tytuł, datę publikacji i stronę.

 Na łamach tej książki swe opracowania przedstawiają: Leszek Jarosz (tekst o pierwszym meczu z Węgrami w roku 1921), prowadzący na co dzień na Facebooku wielce interesującą stronę „Historia Mundiali” (za tekst "Tajemnice meczu, którego nikt nie widział" opublikowany w „Kopalnia - sztuka futbolu” nominowany do Grand Press 2020 w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne) oraz mieszkający od wielu lat na obczyźnie Przemysław Florek, prezentujący ciekawostki meczowe w cyklu „Czy wiesz że”.

Część statystyczna obejmuje m.in. wszystkich rezerwowych z meczów oficjalnych i nieoficjalnych. Witold Łastowiecki zaprezentował na naszych łamach po raz pierwszy kompletny wykaz strojów reprezentacji Polski.

Podczas promocji będzie można porozmawiać z jej głównymi autorami:

Leszkiem Śledzioną i Andrzejem Potockim oraz jednym z dwóch współautorów publikacji z serii Historia Sportu Piotrem Chomickim. Będzie także możliwość zdobycia imiennej dedykacji wraz z podpisami.

Leszek Śledziona

Wykształcenie wyższe ekonomiczne. Dziennikarz sportowy, kronikarz Stali Mielec. Współautor: „Katalogu Odznak Federacji Piłkarskich”, „Rozgrywek  piłkarskich w Łodzi 1910-1919”, „Rozgrywek piłkarskich w Galicji do roku 1914”, „Piłki nożnej na polskim Pomorzu 1920-1939”, „Rocznika piłkarskiego 1922 i 1923 Polska-Europa-Świat”, „Piłkarstwa polskiego w zaborach 1886-1918”, „Katalogu programów piłkarskich, Reprezentacja Polski 1921-2021”. Jeden z redaktorów „Piłki nożnej w Polsce 1918-1926 tom 2” i„Piłki Nożnej w Polsce 1927-1939 tom 3”.

Redaktor prowadzący serii HISTORIA SPORTU. Nie napisał jeszcze ostatnich słów, w tematach publikacji  o rozgrywkach, których jeszcze nikt szerzej nie zbadał… Andrzej Potocki Urodzony w 1964 roku. Filozof, specjalista w dziedzinie prawa wyborcze go, pracownik wielu międzynarodowych instytucji jako analityk, publicysta. Od 50 lat związany z jednym klubem – Piastem Gliwice – z którym zaliczył wszystkie klasy rozgrywkowe i najdłuższe wyjazdy w historii. Współautor "Gliwicki futbol: zarys dziejów", "Polskie kluby w europejskich pucharach". Wolne chwile poświęca muzyce, nauce języków i badaniu historii polskiego futbolu.

Piotr Chomicki

Wykształcenie wyższe techniczne. Jak mówi o sobie, z zamiłowania zbieracz sportowych faktów. Autor „Piłkarskich dziejów Wybrzeża” (3 tomy, lata 1945-2005), "Rozgrywek piłkarskich na Pomorzu do roku 1914" a także współautor „Rozgrywek piłkarskich w Łodzi 1910–1919”, „Rozgrywek piłkarskich w Galicji do roku 1914”, "Piłki nożnej na Polskim Pomorzu 1920–1939", „Roczników piłkarskich 1922 i 1923 Polska-Europa-Świat” i „Szkiców z dziejów pomorskiej pilki noznej (1903–2015)”. Pomysłodawca serii HISTORIA SPORTU.

Start transmisji: 10 grudnia 2021 r o godzinie 14.00.