Informacje

Dział Muzealiów wypełnia zadania statutowe Muzeum w zakresie zbiorów i zajmuje się:

• gromadzeniem zbiorów
  • katalogowaniem i naukowym opracowywaniem
  • przechowywaniem dóbr kultury
  • udostępnianiem i popularyzacją (wystawiennictwo, działalność naukowa, edukacyjna i wydawnicza)
  • ochroną zbiorów w zakresie konserwatorskim i bezpieczeństwa.

Zbiory (zakres: sport, turystyka i olimpizm)

Trofea sportowe: medale, żetony, puchary, odznaki sportowe i turystyczne oraz numizmaty, sztandary, proporce, flagi, emblematy, stroje sportowe i olimpijskie, sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe , turystyczne i olimpijskie, filatelistyka, dzieła sztuki o tematyce sportowej (malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek, medalierstwo artystyczne).

Najbardziej cenne zbiory

Materialne świadectwa dotyczące klubów i ich zawodników („Pogoń", „Czarni", „Lechia" - Lwów), („Cracovia", „Wisła" - Kraków), bractw kurkowych i towarzystw sportowych (Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół", Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie, Warszawskie Towarzystwo Cyklistów, Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie). Datowanie zbiorów MSiT - od poł. XIX w. do czasów współczesnych.

Zasady i warunki udostępniania zbiorów

• udostępnienie dla muzeów - bezpłatne
  • udostępnienie komercyjne - płatne
  • udostępnienie eksponatu jest zawsze do jednorazowego wykorzystania
  • wypożyczenie eksponatu poza muzeum (np. do TV lub na plan filmowy) tylko z opiekunem, pracownikiem muzeum
  • warunkiem jest pisemna prośba do dyrektora muzeum o udostępnienie eksponatu z podaniem informacji w jakim celu i w jakiej formie będzie on wykorzystany
  • nie wszystkie zbiory mogą być wypożyczane.

Kontakt:
tel. 22 56 03 783