Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Sport na znaczkach Poczty Polskiej
Od 12 października br. w galerii północnej Centrum Olimpijskiego można oglądać wystawę czasową Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie "Sport na znaczkach Poczty Polskiej". Wśród prezentowanych znaczków znalazły się wydawnictwa poświęcone m.in zimowym Igrzyskom Olimpijskim Soczi 2014, EURO 2012 oraz medalom z Igrzysk Olimpijskich w  Tokio 1964. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum do dnia 26 listopada br.

Filatelistyka olimpijska jest bliźniaczką nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, urodziła się w Atenach, 25 marca 1896 roku. Z pomysłu greckich filatelistów, na wniosek parlamentu i króla, Poczta Grecji emitowała w tym dniu serię znaczków pocztowych z motywami starożytnej olimpijskiej mitologii i Akropolu. Połowa dochodu ze sprzedaży znaczków została przeznaczona na odbudowę stadionu olimpijskiego w Atenach.

W ponad stuletniej historii nowożytnych Igrzysk Olimpijskich poczty na całym świecie wydały kilka tysięcy różnych znaczków pocztowych o tematyce olimpijskiej przedstawiając ideę olimpijską, historię olimpizmu oraz osiągnięcia rodzimego ruchu olimpijskiego oraz olimpijczyków. Znaczki te są przedmiotem zainteresowań milionów ludzi na świecie, a w szczególności filatelistów, którzy w latach sześćdziesiątych XX wieku zaczęli organizować się w kluby miłośników znaczków olimpijskich.

Wydawnictwa pocztowe poświęcone rozmaitym sportom można podzielić na kilka grup - popularyzujące ogólnie sport i jego poszczególne dyscypliny lub konkurencje, promujące i dokumentujące imprezy w kraju lub poza jego granicami, upamiętniające rocznice wydarzeń i organizacji sportowych, ukazujące obiekty i ośrodki sportowe, sprzęt i wyposażenie zawodników.