Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Historia na jednej fotografii - odc. 2

Drużyna hokeja na trawie "Sokoła Macierzy" we Lwowie, 1909 r. Czwarty od prawej Tadeusz Dręgiewicz, piąty od prawej dr med. Kazimierz Wyrzykowski. W Polsce początki tej dyscypliny sięgają przełomu XIX i XX w. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano 1 lipca 1907 r. w ówczesnej stolicy polskiego sportu we Lwowie. Spotkanie zostało rozegrane przez dwie lwowskie drużyny Czarnych i Pogoń Lwów na boisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Widoczny na zdjęciu Tadeusz Dręgiewicz (1890-1968) był jednym z współzałożycieli Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w 1919 r. oraz był pierwszym polskim sprawozdawcą podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1912 r. w Sztokholmie. Jako lekkoatleta na pierwszych lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w 1920 r. we Lwowie zdobył złoty medal w drużynie w biegu na 3000 m. Kazimierz Wyrzykowski (1868-1935) był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Lwowie. Po śmierci Antoniego Durskiego pełnił funkcję Naczelnika Związku „Sokoła” i „Sokoła Macierzy” we Lwowie (1909 r.) . Był prekursorem rozwoju skautingu w Polsce oraz Naczelnym Komendantem Skautowym (1911-1914).