Pierwsze odznaczenie dla Polaków w łyżwiarstwie figurowym to brązowy medal dla Zofii Bilorówny i Tadeusza Kowalskiego na mistrzostwach Europy w 1934.

Natomiast na igrzyskach olimpijskich reprezentanci Polski w łyżwiarstwie figurowym po raz pierwszy pojawili się dopiero w Grenoble w 1968.

Niestety do dzisiaj Polska nie zdobyła medalu olimpijskiego w tej dziedzinie. Najbliżej podium na igrzyskach olimpijskich znalazł się trzykrotny olimpijczyk, solista Grzegorz Filipowski, zajmując 5. miejsce w 1988 w Calgary. W 2002 na igrzyskach w Salt Lake City Dorota Zagórska (obecnie Siudek) oraz Mariusz Siudek zajęli 7. miejsce w kategorii pary sportowe.

Filipowski – ulubieniec Polaków, przez lata zyskał fanów, dzięki którym wzrosła oglądalność łyżwiarstwa figurowego oraz zainteresowanie tym sportem. W 1980 roku jako pierwszy łyżwiarz figurowy wykonał kombinację dwóch potrójnych skoków.

Zdobył sześciokrotne mistrzostwo Polski w latach 1981-1986, brązowy medal na mistrzostwach Europy w 1984, srebrny medal na mistrzostwach Europy i brązowy na mistrzostwach świata w 1988.

Otrzymał także wiele innych znaczących nagród, tylko niektóre z nich to 3 srebrne i 2 brązowe medale w różnych latach na Skate Canada, srebrny oraz złoty medal na Grand Prix NHK Trophy w Japonii kolejno w 1990 i 1991.

Również Dorota Zagórska i Mariusz Siudek otrzymali wspólnie brązowy medal mistrzostw świata w 1999 oraz 2 srebrne mistrzostw Europy (1998,1999) i 2 brązowe, również na mistrzostwach Europy 2004,2007).

Ich inne ważne nagrody to m.in. zloty medal w 1997 i 2000 na Memoriale Ondreja Nepeli na Słowacji, złoty medal na Skate Israel w 1998, srebrny medal na Grand Prix Skate America w 2006.

W Muzeum Sportu i Turystyki można zobaczyć stroje do jazdy figurowej, w których Dorota Zagórska i Mariusz Siudek występowali w 2002.

Interesującymi obiektami w Muzeum są również egzemplarze dawnych łyżew do jazdy figurowej, najstarsze z nich pochodzą z końca XIX wieku.

Mówiąc o osiągnięciach polskich łyżwiarzy figurowych, warto wspomnieć również o Sylwii Nowak i Sebastianie Kolasińskim – mistrzach świata juniorów w tańcach z 1994.

Autor: Magdalena Wiśniewska

Ilustracja: Dorota Zagórska i Mariusz Siudek wykonują spiralę śmierci podczas Skate America 2006, źródło: Wikimedia