Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Historia na jednej fotografii - odc. 3

Goście na trybunach (ustawionych wzdłuż ulicy Polnej) toru wyścigowego na Polach Mokotowskich, 1913 r. Fot. Saryusz Wolski

Pierwsze oficjalne zawody wyścigów konnych w Królestwie Polskim odbyły się 20 czerwca 1841 r. na Polach Mokotowskich. Były to zawody towarzyszące wystawie zwierząt gospodarskich zorganizowanych przez Towarzystwo Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim. W następnych latach sporadycznie organizowano kolejne wyścigi przy okazji organizowanych w ty miejscu wystaw i innych wydarzeń. Po Powstaniu Styczniowy zakazano organizowania tych zawodów. Dopiero w 1880 r. zakaz odwołano i wznowiono organizowanie wyścigów oraz powołano totalizator, aby sformalizować działalność zakładów bukmacherskich. W 1887 r. zbudowano nowy tor, większy niż poprzedni, wzdłuż ulicy Polnej. Zanim powstał tor na Służewcu (1939 r.) organizowano tu gonitwę Wielką Warszawską.