Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

52. edycja Nagród Fair Play PKOl
W dniu 10 maja 2019 roku odbyła się Polskim Komitecie Olimpijskim uroczystość wręczenia 52. Nagrody Fair Play PKOl, za rok 2018. Zgromadziła ona wyjątkową publiczność. Od gwiazd sportu, olimpijczyków, laureatów poprzednich edycji Nagrody Fair Play PKOl, poprzez liczne grono ludzi kultury, mediów, trenerów i działaczy sportowych aż po przedstawicieli najmłodszego pokolenia, uzdolnionej artystycznie i sportowo młodzieży.

Wśród wielu laureatów, którzy otrzymali wyróżnienia w działach: Wyróżnienie Fair Play; Statuetka Fair Play; wyróżnienie za promocję wartości Fair Play im. profesor Zofii Żukowskiej; Czyn czystej gry, dyplom oraz główne Trofeum Fair Play 2018, które przyznano Zespołowi polskiej narodowej zimowej wyprawy na K2 za brawurową akcję ratunkową na Broad Peak, znalazł się także profesor Wojciech Zabłocki. Ta znacząca i zasłużona postać polskiego sportu została uhonorowana w dziale „Całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”.

WOJCIECH ZABŁOCKI (ur. 1930) – architekt, szermierz szablista, olimpijczyk. Jako członek Sekcji Szermierczej RKS Marymont zdobył 3 medale olimpijskie (1956, 1960, 1964) i cztery tytuły mistrza świata w szabli (1956, 1961, 1962, 1963). Był też wielokrotnym mistrzem (5x) i wicemistrzem (4x) Polski.

Absolwent Wydziału Architektury AGH w Krakowie. Ma w dorobku realizacje znaczących obiektów w kraju i zagranicą. Do najbardziej znanych należą: hale sportowe AWF w Warszawie, ośrodki sportowe w Koninie i Puławach, sale sportowe w Głogowie i Choszcznie; kompleks olimpijski w Latakii i Aleppo (Syria); tor kolarski w Pruszkowie; pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach (wspólnie z rzeźbiarzem Gustawem Zemłą); autor koncepcji igrzysk olimpijskich w Warszawie 2012 roku. Twórca klubów rycerskich, nauczyciel i organizator pokazów historycznych walk szermierczych.

Członek wielu organizacji międzynarodowych i krajowych związanych ze sportem, olimpizmem i sztuką, m. in. członek grupy malujących architektów „Plener” w Warszawie i Międzynarodowego Stowarzyszenia „Art of the Olympians” w Fort Meyers na Florydzie. Akwarelista (krajobraz, architektura, szermierka, martwe natury, sceny batalistyczne). Autor wystaw, filmów oraz kilkunastu książek na tematy szermiercze, wspomnieniowe, architektoniczne. Profesor Zabłocki jest od wielu lat Przewodniczącym Rady Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Zdyscyplinowany, pracowity, popularny, lubiany, szybko dał się poznać (zarówno kolegom, jak i rywalom) jako sportowiec dżentelmen. Umiał też, jak mało kto, pogodzić uprawianie sportu ze studiami i pracą zawodową. Nie zaniedbując żmudnego i absorbującego treningu, nie obniżając swojej wysokiej klasy szermierczej, ukończył z wyróżnieniem architekturę, aby później, w pracy zawodowej (i nie tylko) także błysnąć nieprzeciętnym talentem i zasłużyć na miano człowieka Renesansu – tak pisał o Wojciechu Zabłockim redaktor Bogdan Tuszyński w publikacji „Polscy Olimpijczycy XX wieku” (2004).

Podczas Gali w Centrum Olimpijskim Laureat wygłosił krótkie, dowcipne podziękowanie za otrzymane wyróżnienie, które zakończył fraszką własnego autorstwa „Jak Fair Play stosujesz – daleko lądujesz”.

SPRAWIEDLIWA GRA (ang. fair play) – norma wartości w sporcie. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, w myśl której zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikających z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych. Sportowca przestrzegającego zasad fair play można poznać po godnym zachowaniu zarówno w wypadku zwycięstwa jak i porażki.

W zasadzie Fair Play zawarta jest najważniejsza, wychowawcza rola sportu, kształtująca moralną postawę sportowców.

 W 1963 roku powołano w Paryżu Międzynarodowy Komitet Fair Play im. Pierre de Coubertina przy UNESCO. Szybko zaczęły powstawać jego odpowiedniki przy narodowych komitetach olimpijskich. W Polsce powołano w tym samym 1963 roku Komisję Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim, która następnie w 1990 roku przekształciła się w Polski Klub Fair Play PKOl.

Najbardziej spektakularnym zadaniem Klubów Fair Play w świecie jest wyłanianie każdego roku kandydatów do nagród fair play. Zdobywcy głównych nagród w Polsce są następnie zgłaszani do nagród i wyróżnień w Międzynarodowym Komitecie Fair Play przy UNESCO z siedzibą w Paryżu.