Muzeum jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Mazowieckiego

Mistrzostwa Świata i Europy w hokeju na lodzie, Krynica, 1931 r.

Mistrzostwa Świata i Europy w hokeju na lodzie, Krynica, 1931 r. Od lewej: Tadeusz Sachs, Aleksander Kowalski, Józef Godlewski, Roman Sabiński, Lucjan Kulej, Tadeusz Adamowski, Włodzimierz Krygier, Kazimierz Materski, Kazimierz Sokołowski, Józef Stogowski.

W Krynicy-Zdrój w 1931 roku odbył się turniej mistrzostw świata i Europy w hokeju na lodzie. Była to 5 edycja mistrzostw świata i 16 Europy. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji. Były to zespoły z: Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Polski, Austrii, Rumunii, Czechosłowacji i Węgier. Obrońca tytułu Mistrza Europy z 1930 r. reprezentacja Niemiec odmówiła wzięcia udziału w turnieju.

Turniejowi towarzyszył wielki entuzjazm i wyczekiwanie na wielkie gwiazdy hokeja z Kanady (ta była reprezentowana przez zawodników Uniwersytetu Manitoba Grads) i USA. Prasa chwaliła przygotowania do zawodów oraz sam obiekt w Krynicy. Zawodnicy mieli do dyspozycji oprócz głównego - lodowisko treningowe, bufety, szatnie, pocztę, które stanowiły wydzieloną strefę. Drogę od poczty do lodowiska zdobiły lodowe rzeźby podświetlone od wewnątrz. Turniej cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców, którzy, wedle relacji Przeglądu Sportowego, tłumnie przybyli do Krynicy.

System rozgrywek na turniej w Krynicy stworzono specjalnie na potrzeby tych konkretnych zawodów uwzględniając w nim ilość drużyn oraz obecność znacznie mocniejszych od europejskich reprezentacji Kanady i USA. Rozegrano trzy rundy we wstępnej fazie rozgrywek, wskutek czego do rundy finałowej awansowało sześć drużyn, które grały ze sobą na punkty, każdy z każdym jeden raz. Drużyna, która wywalczyła tytuł mistrza świata otrzymała główną nagrodę honorową Puchar Prezydenta RP, a drużyna, która wywalczyła mistrzostwo Europy Nagrodę Marszałka Piłsudskiego „Trębacza” autorstwa Olgi Niewskiej. Zespoły, które przegrały w pierwszej i drugiej rundzie zagrały w tzw. rundzie pocieszenia. Ostatecznie mistrzem świata została drużyna Kanady, a mistrzem Europy Austria. Polska zajęła odpowiednio czwarte i drugie miejsce.

Występ Polaków prasa w kraju oceniała pozytywnie. Polacy zagrali w koszulkach firmy Tetra, producenta tkanin higienicznych.