Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Małgorzata Dydek
Czterdzieści sześć lat temu urodziła się w Warszawie Małgorzata Dydek – 28 kwietnia 1974 roku. Najlepsza koszykarka w historii naszego basketu, grająca w swojej karierze w lidze polskiej, francuskiej, hiszpańskiej, rosyjskiej i amerykańskiej. Wielokrotna reprezentantka kraju, Mistrzyni Europy z 1999 roku oraz uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku. Wspaniała kobieta, która nigdy nie bała się walczyć o swoje marzenia, a tych było całkiem sporo. Karierę rozpoczęła w Huraganie Wołomin, w latach 1992-94 była zawodniczką Olimpii Poznań, z którą zdobyła dwukrotnie Mistrzostwo Polski oraz III miejsce w finale Pucharu Europy (1994 rok).

Została wybrana w 1999 roku zawodniczką numer 1 Starego Kontynentu w plebiscycie największego włoskiego dziennika sportowego „La Gazzetta dello Sport”. Ptyś, tak ją nazywano, bo uwielbiała te ciastka, wielokrotnie wygrywała ekstraklasę z gdyńskim Lotosem (1998 - 2005). Jej gra w gdyńskim klubie to „złote lata” żeńskiej drużyny wybrzeża. Siedmiokrotnie z klubem wygrywała rok po roku Mistrzostwo Polski, dwukrotnie poprowadziła gdynianki do finału Pucharu Europy (2002, 2004). Należała do czołówki hiszpańskiego Pool Getafe, francuskiego Valenciennes i rosyjskiego UMMC Jekaterynburg.  Odnosiła sukcesy na parkiecie Euroligi oraz najlepszej ligi na kuli ziemskiej – WNBA. Z Connecticut Sun wywalczyła wicemistrzostwo ligi  w 2005 roku i do dziś jest liderką klasyfikacji wszech czasów bloków na zawodowych parkietach w Stanach.

Zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w 1992 roku oraz Mistrzostw Świata 1993 roku jako juniorka wraz z reprezentacją Polski. Jako seniorka grała czterokrotnie na Mistrzostwach Europy w 1993 roku zdobywając V miejsce, 1999 roku – I miejsce, 2001 – VI miejsce, 2003 roku – IV miejsce. Występ na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000 roku dał jej VIII miejsce, a występ na Mistrzostwach Świata 1994 roku – XIII miejsce. Jej największy sukces miał miejsce na Mistrzostwach Europy w 1999 roku, gdzie została najskuteczniejszą zawodniczką zdobywając 154 punkty, wybrano ją do pierwszej piątki turnieju. W związku z tym zajęła piąte miejsce w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca w 1999 roku. Łącznie w latach 1993 – 2003 zagrała 132 razy w drużynie narodowej, zdobywając 1783 punkty.

Była najwyższą koszykarką świata - 213 cm, a przede wszystkim ciepłym, sprzyjającym ludziom człowiekiem. Uśmiechnięta, absolutnie oddana rodzinie. Była wielką gwiazdą, chociaż sama często powtarzała, że wolałaby być nieco w cieniu. Po ukończeniu kariery zawodowej w 2008 roku pracowała jako trener w klubie Northside Wizards z Brisbane.

Ostatnie lata życia spędziła w Brisbane w Australii. Zmarła tragicznie w trzecim miesiącu ciąży w wieku 37 lat, 27 maja 2011 roku po tygodniu przebywania w śpiączce. Była żoną Anglika Davida Twigga, osierociła dwóch synów. 17 czerwca 2011 roku została pochowana na cmentarzu w Ząbkach.

Magdalena Walczyk-Brzezińska