W dniu 24 lipca br. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie gościliśmy Andreasa Küttela szwajcarskiego skoczka narciarskiego, mistrza świata.

Gość, wraz z dyrektorem Muzeum Tomaszem Jagodzińskim, Grażyną Rabsztyn oraz Henrykiem Urbasiem, rzecznikiem prasowym PKOl, zwiedził ekspozycję stała „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu". Oprowadzony przez kierownika Działu Edukacji i Promocji Michała Puszkarskiego, wyraził duże uznanie dla tak bogatej kolekcji eksponatów, a w szczególności dawnych nart skokowych. Na zakończenie wizyty złożyli wpisy w księdze pamiątkowej.

Andreas Küttel
Rozpoczął skakanie w wieku siedmiu lat. W 1995 roku w Engelbergu zadebiutował w Pucharze Świata, a w tym samym roku w Lillehamer zdobył pierwsze punkty. W sezonie 1995/96 zanotował kilka bardzo dobrych rezultatów, m.in. 6 miejsce w Planicy i 4 w Chamonix.

Skończył studia wychowania fizycznego na kierunku nauczycielskim.

Ma za sobą udział w Igrzyskach Olimpijskich. Andreas podczas swojej kariery borykał się z wieloma kontuzjami  miał już złamane ramię, nos oraz nabawił się problemów z kolanem.

Jeszcze do niedawna mówiło się o nim jako o zawodniku z ogromnym talentem i potencjałem, lecz występy w PŚ przez wiele sezonów tego nie odzwierciedlały. Sezon 2005/2006 był przełomowy. Zajął 4. miejsce w 54. TCS. To sprawiło, że wskoczył do ścisłej światowej czołówki.

W sezonie 2006/2007 nadal utrzymywał wysokie miejsce wśród najlepszych skoczków świata, zaliczając kolejne sukcesy, jak zwycięstwo w Garmisch-Partenkirchen. Stanął 4 razy na podium, a tylko 2 razy nie udało mu się wejść do czołowej trzydziestki. Sezon zakończył na dobrym 5 miejscu. Również z dobrej formy pokazał się w cyklu Letniego Grand Prix w sezonie 2007/2008 wygrywając konkurs w Hakubie. Cykl ten zakończył na 4 pozycji. W PŚ sezonu 2007/2008 wygrał konkurs w szwajcarskim Engelbergu.

27 lutego 2009 roku wywalczył tytuł Mistrza Świata na dużej skoczni w Libercu.

3 marca 2011 podczas mistrzostw świata zakończył karierę zajmując 43. miejsce na skoczni Holmenkollbakken.

W swoim najlepszym sezonie 2005/06 w Planicy ustanowił swój rekord życiowy 222 m.

12 maja 2009 skoczni w Einsiedeln o punkcie K105 oficjalnie nadano imię Andreasa Küttela (Andreas Küttel-Schanze).

Żoną Andreasa jest Polka Dorota Pawłowska.