4 czerwca przybyli do Muzeum SiT goście z Francji: Tersilia Castiglioni i Michele Rota. Ta wizyta – to preludium do wielkiego wydarzenia artystycznego, jakim będzie w Warszawie na jesieni prezentacja prac Luigiego Castiglioni – światowej sławy malarza i plakacisty. Tersilia Castiglioni, wdowa po artyście i prezes „Association Luigi Castiglioni" w Maisons-Laffitte pod Paryżem, Michele Rota, znana we Francji kolekcjonerka sztuki, a także dr Władysław Serwatowski, popularyzator polskiej kultury na świecie (m.in. współorganizator ponad 200 wystaw w ok. 30 krajach pięciu kontynentów) będą kreatorami wystaw i przeglądów ukazujących mistrzowski dorobek artysty. Komisarzem wystawy zaaranżowanej w MSiT będzie Elżbieta Kosieradzka.

Nasi goście zwiedzili ekspozycję stałą i wpisali się do księgi pamiątkowej. W spotkaniu uczestniczyli także Marian Ciechoński, prezes Fundacji „Światowe Centrum Dydaktyczne w Żelazowej Woli – Miejscu Urodzin Fryderyka Chopina" i prof. Kajetan Hądzelek, prezes Fundacji „Centrum Edukacji Olimpijskiej".

Luigi Castiglioni (1936–2003), artysta wszechstronny, zasłynął kolekcją blisko 200 plakatów o tematyce sportowej. Dla nas, Polaków, jest postacią szczególnie bliską dzięki zaangażowaniu, tak artystycznemu jak i praktycznemu, z jakim włączył się w dzieło pomocy Polsce w okresie stanu wojennego i w czasie przemian ustrojowych roku 1989. Za współpracę z solidarnościowym podziemiem był honorowany przez Lecha Wałęsę i prymasa Polski Józefa Glempa.

Jesteśmy przekonani, iż zaplanowany w kilku warszawskich placówkach kultury, w tym w naszym Muzeum, festiwal twórczości L. Castiglioniego dostarczy artystycznej satysfakcji i inspiracji znawcom, animatorom i miłośnikom sztuki i sportu.