Organizacja Igrzysk Olimpijskich, a co za tym idzie, możliwość goszczenia najznamienitszych sportowców, to niewątpliwie ogromny zaszczyt i spełnienie marzeń wielu krajów. Polski sen o zostaniu gospodarzem ZIO wkracza właśnie na wyższy poziom. W trakcie konferencji zorganizowanej 7 listopada br. przez Polski Komitet Olimpijski w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie został podpisany dokument, który następnie trafi do MKOl jako oficjalne zgłoszenie kandydatury Krakowa do organizacji zimowych igrzysk olimpijskich 2022.

Podczas uroczystości władze Krakowa reprezentowali prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz jego zastępca ds. kultury i promocji Magdalena Sroka. Byli obecni także przedstawiciele Słowacji na czele z Frantiskiem Chmelarem prezesem Słowackiego Komitetu Olimpijskiego, ponieważ część konkurencji, przede wszystkim w narciarstwie alpejskim, ma się odbyć po drugiej stronie Tatr.

Warto podkreślić, że choć Zimowe Igrzyska Olimpijskie organizowane są od 1924 roku, to dotychczas żadne z polskich miast nie dostąpiło zaszczytu zostania gospodarzem tej prestiżowej imprezy sportowej. Przewodniczącą komitetu aplikacji „ZIO – Kraków 2022″ została snowboardzistka i posłanka na sejm – Jagna Marczułajtis-Walczak.

Proces aplikacyjny ws. organizacji ZIO 2022 został rozpoczęty już w czerwcu. Termin składania wniosków do MKOl upływa 14 listopada. Na razie oficjalne dokumenty złożyła była stolica Kazachstanu - Ałma-Ata. Chęć przeprowadzenia zawodów, oprócz Krakowa, wyraziły też Oslo, Lwów i Monachium. Zrezygnowały natomiast władze Barcelony.

W lipcu 2014 MKOl oficjalnie zaprezentuje listę kandydatów. Decyzja o tym, kto zostanie gospodarzem "białych" igrzysk za dziewięć lat zapadnie podczas 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku. Trzymamy kciuki za Kraków – polskiego kandydata do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022!