Informujemy, że w dniach 1-3 maja Muzeum będzie nieczynne.

Michał BłaszkiewiczZ niewysłowionym smutkiem, żalem i wciąż niedowierzaniem żegnamy Michała Błaszkiewicza – brata Wandy Rutkiewicz, który odszedł 22 lipca 2013 roku.
Od wielu lat był On gościem honorowym na Przeglądach Filmów Alpinistycznych, organizowanych przez nasze Muzeum, reprezentując Rodzinę patronki festiwalu.

Michał Błaszkiewicz / 1949 – 2013 / był młodszym bratem Wandy. Z rozbrajającą szczerością i swoistym tylko Jemu ciepłem opowiadał o Siostrze, jaką zapamiętał, przedstawiał filmiki rodzinne, prezentował nieznane zdjęcia. Był bardzo skromnym człowiekiem. Pozostając w cieniu sławy Wandy, wielokrotnie podkreślał, że jest „bratem swojej siostry". O sobie niewiele opowiadał. Pracował jako nauczyciel fizyki w XIV LO we Wrocławiu, grywał – z powodzeniem – w tenisa. Był ojcem dwóch wspaniałych synów. Miał plany i marzenia ... Ostatnie kilka lat swojego życia poświęcił opiece nad Mamą – panią Marią Błaszkiewicz, która ma już 102 lata.

W bieżącym roku, po raz pierwszy od 10. lat Pan Michał nie zaszczycił swoją obecnością Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, chociaż był to festiwal jubileuszowy – XX. W długiej telefonicznej rozmowie tłumaczył, że nie może przyjechać, że czuje się źle i jest bardzo zmęczony. Ze zrozumieniem przyjęliśmy Jego decyzję, ale i z żalem. Chociaż program XX PFA był ciekawy i skupił wielu wybitnych prelegentów, to brakowało nam tego ciepła i osobistego akcentu, które wnosił Michał Błaszkiewicz, przybliżając nam Wandę, jako piękną i atrakcyjną kobietę, podziwianą siostrę i córkę. Zawsze usprawiedliwiał się / i martwił tym/, że nie może zaprezentować W. Rutkiewicz jako alpinistki, ale właśnie w tym Jego spojrzeniu – oczami Brata – odsłanianiu rąbków tajemnic rodzinnych oraz anegdot – była ogromna wartość programowa Przeglądów Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz.

Michał Błaszkiewicz był również jednym z głównych darczyńców naszego Muzeum. W roku 2002, z okazji X PFA – dokonał przekazu zdjęć, dokumentów, odznaczeń, odzieży i sprzętu alpinistycznego W. Rutkiewicz, które znalazły się na wystawie MSiT w tym samym roku oraz rok później w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.
Drugi, niezwykle wartościowy przekaz, wpłynął do Muzeum – za pośrednictwem Pana Michała – w 2010 roku, zaprezentowany rok później na wystawie „20 lat Karawany do Marzeń Wandy Rutkiewicz".

W osobie Michała Błaszkiewicza Muzeum Sportu i Turystyki straciło drogiego przyjaciela, nieodżałowanego współpracownika i duchowego patrona Przeglądów Filmów Alpinistycznych im. W. Rutkiewicz.

Pozostaje nadzieja, że teraz wspólnie z Wandą będą czuwać nad naszym festiwalem i jemu patronować.

Dyrektor i pracownicy
Muzeum Sportu i Turystyki