W sobotę 31.01 odbył się I Bieg Borsuka, organizowany przez Stowarzyszenie Nadbużańskie Dwory i Pensjonaty.
       Bieg miał być pierwszym biegiem narciarskim z cyklu Biegi Brzegami Bugu. Impreza miała na celu promować aktywny tryb życia, zdrową kuchnię oraz nadbużańskie tereny, które ciągle jeszcze są nie odkryte. Biegi Brzegami Bugu mają charakter rekreacyjny dlatego liczyła się przede wszystkim dobra zabawa niż twarde sportowe współzawodnictwo.
Pomimo brzydkiej pogody w biegu wzięło udział 23 zawodników, którzy przebiegli 2 okrążenia o łącznej długości 5,6 km. Najszybciej trasę pokonał Adam Wakuluk z czasem 23,21, drugi był David Gaboriaud z czasem 25,23, a trzeci Mirosław Samociuk z czasem 27,31. Wszyscy zawodnicy dostali pamiątkowe koszulki i wzięli udział w ognisku podsumowującym wydarzenie.
       Impreza miała na celu pokazać piękno Południowego Podlasia i promować zdrowy tryb życia. Nie tylko w oparciu o aktywność, ale również zdrową kuchnię!
       Gościem specjalnym imprezy był zdobywca II miejsca, francuski kucharz David Gaboriaud. Jest on propagatorem idei Slow Food i kieruje się zasadą “jeść dla przyjemności, a nie odżywiać się”. Obecnie można go oglądać w jego programie „David w Europie 2 ” w Kuchni + . W trakcie imprezy odbył się jego pokaz live cooking kuchni alpejskiej.
Następną imprezą z cyklu będzie Bieg Serpela już 7 lub 14 lutego. Patronem Honorowym wydarzenia jest Muzeum Sportu i Turystyki.