Mazowsze dla Syrii

W dniu 15 stycznia br. w 111 rocznicę urodzin Janusza Kusocińskiego odbyła się konferencja prasowa „Mazowsze dla Syrii”. Zbiórka środków na budowę szkoły w Yabrud realizowana jest z inicjatywy Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która jest międzynarodową organizacją wspierającą ofiary wojny w Syrii. Dzięki pomocy darczyńców współfinansuje w 140 krajach świata projekty pomocy humanitarnej i pastoralnej: odbudowę domów, szpitali, szkół i kościołów w miejscach katastrof naturalnych i wojen; wspiera w zakresie dożywiania i leczenia mieszkańców najbiedniejszych rejonów świata. Dlatego postanowiono wesprzeć prośbę Arcybiskupa Jean-Abdo Arbacha z Homs w Syrii o pomoc w odbudowie szkoły w mieście Yabrud, w diecezji Homs, położonego nieopodal starożytnej Palmiry. Patronem szkoły będzie Janusz Kusociński, wybitny polski sportowiec i patriota, złoty medalista olimpijski z Los Angeles z 1932 roku, który został zamordowany przez Niemców w podwarszawskich Palmirach w 1940 roku. Polska i syryjska Palmira to symboliczne miejsca, w których dokonano zbrodni przeciwko ludzkości i dziedzictwu kulturowemu.

W konferencji prasowej zapowiadającej akcję wzięli udział m.in. Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego; Tomasz Majewski, dwukrotny złoty medalista olimpijski; ks. Dr Mariusz Boguszewski, Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie; Jan Zujewicz, Caritas Polska. Wszystkich uczestników poniedziałkowego spotkania powitał Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki. W kolejnych wystąpieniach zaproszeni goście wyrazili poparcie dla idei budowy szkoły w Yabrud. Na zakończenie spotkania został zaprezentowany teledysk promujący akcję pt. „Ludzieńki”, inspirowany malarstwem polskiego artysty Dariusza Twardocha.

W akcję "Mazowsze dla Syrii", w ramach której będą zbierane fundusze na budowę szkoły im. Janusza Kusocińskiego w Syrii, zaangażowali się: Caritas Polska, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz, Wojewoda Mazowiecki, a także wiele innych organizacji i instytucji z Mazowsza.