Mazowsze otwiera sezon turystyczny - konferencja prasowa
Jak spędzić weekend? Na rowerze? Zwiedzając zabytki i muzea? A może wybrać rejs po Wiśle lub spacer na łonie natury? Ci, którzy postawią na Mazowsze, mają w czym wybierać. Dla ciekawych regionu samorząd województwa oraz mazowieckie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę turystyczną i kulturalną, którą zaprezentowano na konferencji prasowej.

– Mazowsze to region malowniczy, różnorodny, pełen atrakcji – tych powszechnie znanych, ale i nieoczywistych. Mamy wiele do zaoferowania – turyści mają do wyboru liczne ścieżki rowerowe, piesze oraz szlaki wodne. Malownicza przyroda, dzikie rzeki, jeziora, parki krajobrazowe skłaniają do aktywnego spędzania czasu. Urokliwe zakątki mazowieckiej wsi prezentują skanseny, do dziś kultywujące dawne zwyczaje i obrzędy. Mając często niewiele czasu, pamiętajmy o tym, co mamy w zasięgu ręki – zaprasza marszałek Adam Struzik.

Szkuta – królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej powróciła na wiślane wody i jest gotowa do pierwszych rejsów. „Dar Mazowsza”, którego armatorem jest nasze Muzeum  powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi liczy 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Rejs takim statkiem to doskonała propozycja dla rodzin z dziećmi, ale też dla chcących zobaczyć region z innej perspektywy.

Tomasz Jagodziński, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, opowiedział o najbliższych propozycjach Muzeum na okres wakacji, którymi będą wystawy „Biało Czerwoni ! droga do Mundialu” oraz „Wyścig do Niepodległej”, prezentująca 90 - letnią historię wyścigu kolarskiego dookoła Polski.