Wystawa fotografii Wojciecha Skorupy "Chwile"

Wojciech Skorupa jest lekarzem pracującym od 1990 r. Od 1993 zajmuje się leczeniem dorosłych chorych na mukowiscydozę. Urodził się w roku XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich. Fotografować rozpoczął w trzeciej klasie szkoły podstawowej. - Jak to zwykle bywa początkowo była to zabawa, zdjęcia rodziny, znajomych. W czasach liceum początkowe zainteresowanie przerodziło się w pasję. Ciemnia fotograficzna, w pełni samodzielnie wywoływane zdjęcia, próby z różnymi technikami fotograficznymi. W okresie studiów medycznych i początków pracy zawodowej pasja musiała poczekać. Powrót do fotografii nastąpił wraz z rozwojem techniki cyfrowej i możliwości „ciemni” komputerowej. Impulsem do rozwoju było uznanie przyjaciół dla pierwszych prób z fotografią cyfrową.

Dlaczego fotografuje? Jak sam mówi z wewnętrznej potrzeby zachowania obrazu, chwili. - Poniekąd także z braku talentu malarskiego. Właśnie malarstwo jest dla mnie główną inspiracją. Szczególnie polscy malarze XIX/XX wieku i impresjoniści są inspiracją dla moich kolorowych prac. Kolor jest wspaniały, żywy, potrafi dać wiele radości. Ale też odwrócić uwagę od detalu, kształtu, światła. Stąd też moje zainteresowanie fotografią czarno - białą. Kolor jest dosłowny. Fotografia czarno - biała pokazuje rzeczywistość, ale pozostawia większą przestrzeń do interpretacji dla widza.

Obecna wystawa jest zbiorem prac z lat 2007 – 2018, które powstały w trakcie spacerów po Warszawie oraz podróży po Polsce i Europie.

20 czerwca br. o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy, którą otworzył Tomasz Jagodziński - Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wśród gości wernisażu byli znakomici fotoreporterzy sportowi: Janusz Szewiński, Leszek Fidusiewicz oraz Tomasz Prażmowski. Swoją obecnością zaszczycili również: Kajetan Hądzelek - Prezes Fundacji "Komitet Pierre'a De Coubertin w Polsce", dr hab. Krzysztof Zuchora - członek Polskiej Akademii Olimpijskiej, poeta, wykładowca AWF, Anna Zych - Dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej, Andrzej Frajndt - lider i wokalista grupy wokalnej Partita, Waldemar Majek - Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, Maciej Ptak - przedstawiciel firmy Comet Advisory, sponsora wystawy.

Niespodzianką dla gości było przybycie wybitnego aktora filmowego i teatralnego Janusza Gajosa wraz z małżonką Elżbietą.

Wystawę można oglądać do 15 lipca br.

Poniżej prezentujemy wybrane fotografie z wystawy:

logo web