Wystawa prac Larissy Baldovin i Rodrigo Nardotto "Brazyl(i)ja"
Wystawa Brazyl(i)ja to kompilacja prac Rodrgio Nardotto i Larissy Baldovin poruszających tematykę Brazylii.

On: Brazylijczyk, który postanowił odpowiedzieć sobie na pytanie ”Co by było, gdyby Vincent Van Gogh namalował Brazylię?”

W odpowiedzi powstało 90 prac prezentujących Rio de Janeiro, Sao Paolo, Brazylię, Salvador i Recife. 35 spośród nich będzie można zobaczyć od 19 lipca w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. 

Ona: Nie rozstaje się z aparatem, więc i podczas podróży do Brazylii nie mogło go zabraknąć. Piękne, unikatowe i niespotykane ujęcia miejsc znanych na całym świecie i tych mniej powszechnych. Na potrzeby wystawy wybrała 12 najlepiej opisujących ojczyznę Rodrigo fotografii.

Wystawa wspólna, więc i wspólnych prac nie może na niej zabraknąć. Brazyl(i)ja to również (a może przede wszystkim) zestawienie tych samych miejsc widzianych okiem malarza i fotografa. Zdjęcie obok obrazu. Obraz obok zdjęcia.

LARISSA BALDOVIN

Artystka dzieląca czas pomiędzy USA i Polskę, nigdy nie rozstaje się ze swoim aparatem.

Świetny obserwator  ludzi i świata wokół niej. Tworzy unikatowe opowieści rozgrywające się na kolażach fotograficznych.

Jej prace, czasami zaskakujące, niespodziewane, zabawne lub smutne, dają odbiorcy poczucie cudowności  jej inwencji twórczej. Prace Larissy są niczym fragmenty baśni zapraszające nas do bogatego świata jej wyobraźni.

Patrząc na te zdjęcia po prostu chce się żyć.

RODRIGO NARDOTTO

Brazylijski artysta, kojarzony z wibrującymi barwami i tematyką związaną ze stolicą Brazylii i jej symbolami.

Już jako dziecko przejawiał zdolności artystyczne, ale zawsze powtarzał: „Tylko dorosłość daje pozwolenie dziecku do bycia artystą”.

Wielki twórca, porównywany do artystów takich jak: Delia Francischetti, Lourenco de Bem, Sheila Tapajos, Sonia Guerra, określany jako „architekt - alchemik”.

Rodrigo łączy technikę malarstwa akrylowego, suchej pasteli, farby olejnej oraz akwareli.

Na jego obecną twórczość często składają się sceny z codziennego życia brazylijskich miast oraz wsi, tworzące na płótnach charakterystyczne i zdecydowane pociągnięcia pędzlem, inspirowane twórczością Vincenta Van Gogha.

O wernisażu:

19 lipca br.  o godz. 14.00 odbył się wernisaż wystawy, którą otworzył Tomasz Jagodziński - Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wśród gości wernisażu byli: Ambasador Brazylii w Polsce pan Alfredo Leoni oraz Ambasador Bogdan Wrzochalski.

Ambasador Andrzej Braiter, promotor wystawy przedstawił twórców: Larissę Baldovin i Rodrigo Nardotto, którzy zabrali głos i opowiedzieli o swoich pracach.

Wystawę uświetniła obecność Gilberto Amauri de Godoy Filho (Giba).  Opowiedział o tym, co robi
w Polsce, a następnie podpisał piłkę i koszulki, które przekazał dla Muzeum.

Przed oficjalnym otwarciem wystawy goście mieli okazję wsłuchać się w niepowtarzalne aranżacje muzyki brazylijskiej w wykonaniu Michała Stawarskiego (absolwenta Konserwatorium Wiedeńskiego, założyciela oraz lidera kilku międzynarodowych formacji, m.in. Oddział zamknięty, El Salsero, Stavar Jazz Project) oraz Luisa Nubioli (urodzonego na Kubie, absolwenta Konserwatorium Muzycznego Amadeo Roldan. Wykonawcy muzyki m.in. do filmu Zimna wojna).

Wśród oglądających wystawę można było spotkać  Marię Winiarską, Stana Borysa oraz Janusza Zaorskiego.

 

Wystawę można oglądać do 3 sierpnia br.