154. rocznica stracenia Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego
W samo południe 2 sierpnia na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbyła się uroczystość upamiętniającą 154. rocznicę stracenia Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego – naczelnego organu władzy działającego na ziemiach polskich podczas powstania 1863 r.

List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał poseł na Sejm RP Andrzej Melak. Kwiaty pod popiersiami tworzącymi plenerową galerię rzeźby złożyli: poseł na Sejm RP Andrzej Melak, przedstawiciele Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele Prezydent miasta st. Warszawy, Urzędu Dzielnicy Żoliborz, prezes Fundacji Kościuszkowskiej dr Leszek Marek Krześniak, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Warszawy, Muzeum Wojska Polskiego. Tego samego dnia, tuż po oficjalnej części uroczystości, można było posłuchać pieśni z okresu Powstania Styczniowego w wykonaniu Polskiego Chóru „Zgoda” z Białorusi.