W roku 2018 przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten najważniejszy dla wszystkich Polaków jubileusz zbiegł się z ważną dla polskiego sportu, a szczególnie dla sportu warszawskiego, 140. rocznicą powstania Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Z tej okazji w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie 22 września została otwarta wystawa poświęcona najstarszej stołecznej organizacji sportowej.

Wśród wielu gości przybyłych na wernisaż nie zabrakło druhen i druhów związanych z WTW. Wystawę otworzył Tomasz Jagodziński – dyrektor Muzeum oraz Bogusław Siennicki – prezes Towarzystwa. To już druga jubileuszowa wystawa poświęcona wioślarzom z Warszawy prezentowana na przestrzeni ostatnich 10 lat w siebie Muzeum w Centrum Olimpijskim. Powstała ona dzięki wieloletniej współpracy między obiema instytucjami. Na wystawie gościli Ryszard Stadniuk – wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Izabela Stelmańska – zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Mariusz Młynarczyk – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, prof. Wojciech Zabłocki – przewodniczący Rady Muzeum oraz dr Kajetan Hądzelek – prezes Polskiej Fundacji Pierra de Coubertin. Po wernisażu odbyła się uroczysta jubileuszowa akademia z okazji 140-lecia Towarzystwa, podczas której wręczano medale i pamiątkowe dyplomy osobom zasłużonym dla WTW. Wśród wyróżnionych znalazł się również dyrektor Muzeum Tomasz Jagodziński – za udział w honorowym komitecie obchodów Jubileuszu.

Na wystawie, która będzie czynna do 14 października, można prześledzić historię Towarzystwa prezentowaną na 16 planszach opatrzonych historycznymi i współczesnymi fotografiami. Wśród wielu prezentowanych eksponatów znajdują się archiwalne kroniki, odznaczenia WTW i sprzęt wioślarski. Do najcenniejszych należą dyplomy Jerzego Brauna, a w szczególności olimpijski z Igrzysk w Los Angeles (1932). Eksponaty i archiwalia prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego.