Wystawa „Dyplomy sportowe Drugiej Rzeczpospolitej”
Zbliżająca się rocznica stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest dobrym momentem, aby przedstawić nie tylko postacie, którym nasz kraj zawdzięcza wolność, ale także sportowców, którzy w obliczu budowania polskiej suwerenności swoją postawą i sukcesami rozsławiali Polskę, stanowiąc wzór i dając nadzieję na lepsze jutro.

Na ekspozycji symbolicznie zaprezentowane zostanie sto niepowtarzalnych dyplomów sportowych z okresu II RP, zarówno nagrodowych, honorowych, jak i uznaniowych. Obiekty te, pochodzące wyłącznie ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie stanowią jedynie małą część imponującej kolekcji. Dyplomy wybrane na wystawę mają za zadanie udowodnić jak ważne miejsce zajmował sport w Polsce po odzyskaniu niepodległości. Historia pokazuje, że sport poza walorami rekreacyjno-zdrowotnymi propaguje także wartości patriotyczno-społeczne, które w niemniejszym stopniu niż działania polityczne czy wojskowe miały wpływ na kształtowanie odradzającego się państwa. Przedstawione zostały także sylwetki polskich sportowców, którzy w tamtym okresie odnosili ogromne sukcesy, a mimo to nie są dobrze znani szerszej publiczności. Należą do nich m.in. Jerzy Braun, Henryk Chmielewski, Franciszek Szymczyk czy Leszek Lubicz-Nycz.

Kolekcja stu dyplomów została dobrana w taki sposób, aby zaprezentować równie ciekawe zmiany zachodzące w sztuce i wzornictwie na przestrzeni zaledwie 21 lat. Oglądając wystawę będzie można zaobserwować mnogość form, wzorów i technik wykonania. Mogłoby się wydawać, że dyplom jest taką formą przekazu, która nie stwarza artystom zbyt wielu możliwości, a jednak projekty zaskakują różnorodnością i pomysłowością, tworząc z nich wyjątkowe dzieła sztuki. Można tu zaobserwować konwencjonalne inspiracje, ale także odważne podejście do projektu, zgodne z nowymi prądami w sztuce.

Dyplom sportowy – symboliczna papierowa nagroda, nierzadko stanowiąca komplet z medalem nagrodowym lub innym trofeum, swoim wyglądem oddaje ducha czasów w których powstała. Po wnikliwym prześledzeniu wszystkich dyplomów zaprezentowanych na wystawie Dyplomy sportowe Drugiej Rzeczpospolitej prawie niepostrzeżenie dowiemy się zaskakująco wiele o sporcie i sztuce graficznej II RP.

Podczas wernisażu nastąpi uroczysta prezentacja dyplomów sportowych Henryka Koczorowskiego z okresu Drugiej Rzeczpospolitej. Kolekcja liczy ponad pięćdziesiąt eksponatów. Do zbiorów Muzeum przekaże je wnuczka sportowca – Pani Ania Pabis Guillaume.

Wystawa prezentowana w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (w Galerii Północnej Centrum Olimpijskiego) od 29 października 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!
Do pobrania: